Μουντιάλ γυναικών: Στα ημιτελικά Αγγλία και Αυστραλία (βίντεο)

αυστραλια γυναικες
 clock 16:55 | 12/08/2023

Το γκολ της Αλέσια Ρούσο στο δεύτερο ημίχρονο (63’) οδήγησε την Αγγλία σε μια συναρπαστική νίκη με 2-1 στον προημιτελικό επί της Κολομβίας, και στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών για τρίτη συνεχόμενη φορά.

Η Λόρεν Χεμπ σκόραρε επίσης για τις πρωταθλήτριες Ευρώπης στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+3), οι οποίες τώρα αντιμετωπίζουν την οικοδέσποινα Αυστραλία-νικήτρια 7-6 στα πέναλτι της Γαλλίας- την Τετάρτη στο Σίδνεϊ για μια θέση στον πρώτο τους τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Κολομβία, η οποία ήταν η ομάδα με τη χαμηλότερη βαθμολογία στην κατάταξη της FIFA και δεν είχε περάσει ποτέ από τη φάση των «16» του τουρνουά, άνοιξε το σκορ (44’) με ένα γκολ από τον Λέισι Σάντος, μπροστά σε 75.784 φιλάθλους στο Stadium Australia.

Πρόκριση στα πέναλτι για την Αυστραλία

Η Αυστραλία, συνδιοργανώτρια του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών με τη Νέα Ζηλανδία, κέρδισε τη Γαλλία με 7-6 στα πέναλτι για να φτάσει στα ημιτελικά της κορυφαίας διοργάνωσης για πρώτη φορά, αφού ο προημιτελικός της ολοκληρώθηκε στα 120 λεπτά αγώνα χωρίς σκορ.

Η τερματοφύλακας της Αυστραλίας Μακένζι Άρνολντ απέκρουσε τρία πέναλτι της Γαλλίας και έχασε ένα η ίδια σε μια δραματική διαδικασία, με την Κόρτνε Βάιν να ευστοχεί στο αποφασιστικό τελευταίο πέναλτι στέλνοντας την Αυστραλία σε ημιτελικό κόντρα στην Αγγλία ή την Κολομβία.

Η Γαλλία, που έψαχνε να φτάσει στα ημιτελικά για δεύτερη φορά μετά το 2011, ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και την παράταση, όπου έχασε σημαντικές ευκαιρίες και εξαιτίας αποφασιστικών επεμβάσεων της Άρνολντ απέναντι σε Μπέχο και Λε Σομμέρ.

Η επιθετικός της Αυστραλίας Μαίρη Φάουλερ έχασε επίσης ευκαιρίες και η αρχηγός Σαμ Κερ, που μπήκε ως αλλαγή στο 55ο λεπτό, δεν τα κατάφερε σε άλλη στιγμή από ευνοϊκή θέση προς την εστία.

Premier League: Νίκες για Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ στην πρεμιέρα