Μουντιάλ 2022: Έγραψε Ιστορία ο Ρονάλντο, έφτασε τα 111 γκολ με την Πορτογαλία (vid)

Ροναλντο
 clock 09:47 | 02/09/2021

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε ενα τρομερό ρεκόρ, καθώς από τη νύχτα της 1ης Σεπτεμβρίου 2021 μπορεί να καυχιέται ότι είναι ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο σε επίπεδο Εθνικών ομάδων.

Ο CR7 οδήγησε την Πορτογαλία σε μια άνευ προηγουμένου ανατροπή σημειώνοντας και τα δύο γκολ της μετά το 89ο λεπτό, κι ενώ ως εκείνο το σημείο η Ιρλανδία προηγούνταν με 1-0 στο Αλγκάρβε.

Ο Ρονάλντο σκόραρε στο 89΄ και το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων αποτρέποντας μια μεγάλη έκπληξη και ταυτόχρονα έφτασε τα 111 γκολ σε επίπεδο Εθνικής ομάδας, κάνοντας δικό του το ρεκόρ καθώς μέχρι απόψε μοιραζόταν την πρωτιά με τον Ιρανό Αλί Νταεΐ (109 τέρματα).

Να σημειωθεί μάλιστα πως με το σκορ στο 0-0 ο Ρονάλντο ανέλαβε να εκτελέσει πέναλτι, το οποίο όμως απέκρουσε ο Μπαζούνου.

Αν η Πορτογαλία απέτρεψε την απώλεια in extremis, δεν συνέβη το ίδιο με τους Γάλλους που παίζοντας στην έδρα τους, στο «Σταντ ντε Φρανς», δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Βόσνιων μένοντας στο 1-1, κι ενώ από το 51ο λεπτό έπαιζαν με 10 λόγω της αποβολής του Κουντέ.

Η Δανία χρειάστηκε μόλις το πρώτο τέταρτο για να φτάσει στο 2-0 επί της Σκωτίας και να κάνει το «4Χ4» στο ξεκίνημα των προκριματικών, ενώ η Κύπρος του Νίκου Κωστένογλου γνώρισε βαριά ήττα (0-3) στη Μάλτα.

Ντεμπούτο απόψε για τον Λουίς Φαν Γκάαλ, στην τρίτη θητεία του στον πάγκο της Εθνικής Ολλανδίας. Οι «οράνιε» αντιμετώπισαν στο Όσλο τη Νορβηγία σε μια απαιτητική αναμέτρηση, που ολοκληρώθηκε ισόπαλη 1-1 προς όφελος της Τουρκίας, η οποία επιβλήθηκε δύσκολα του Μαυροβουνίου με 2-1.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στους αγώνες της Τετάρτης (01/09):

1ος όμιλος

Πορτογαλία-Ιρλανδία 2-1 (89΄, 90΄+6 Ρονάλντο - 45΄ Ίγκαν)

Λουξεμβούργο-Αζερμπαϊτζάν 2-1 (8΄ Πίντο, 28΄ πεν. Ροντρίγκες - 67΄ Μαχμούντοφ)

4ος όμιλος

Καζακστάν-Ουκρανία 2-2 (74΄, 90΄+6 Βαλιούλιν-2΄ Γιάρεμτσουκ, 90΄+3 Σικάν)

Γαλλία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 1-1 (40΄ Γκριζμάν - 36΄ Τζέκο)

7ος όμιλος

Λετονία-Γιβραλτάρ 3-1 (50΄ πεν., 85΄ Γκουτκόβσκις, 89΄ Τσιγκάνικς - 71΄ πεν. Ντε Μπαρ)

Νορβηγία-Ολλανδία 1-1 (20΄ Χάαλαντ - 37΄ Κλάασεν)

Τουρκία-Μαυροβούνιο 2-1 (9΄ Ουντέρ, 34΄ Γιαζιτσί - 40΄ Μάρουσιτς)