Το Βέλγιο στην τρίτη θέση του Μουντιάλ - Νίκησε με 2-0 την Αγγλία

clock 18:50 | 14/07/2018

To Βέλγιο κατέκτησε την τρίτη τιμητική θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας, καθώς επικράτησε με 2-0 της Αγγλίας στον μικρό τελικό της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Βελγίου πήρε νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό ο Λουκακού βρήκε πολύ ωραία τον Τσαντλί, στα αριστερά, εκείνος έκανε το γύρισμα και ο Μενιέ με προβολή από τη μικρή περιοχή νίκησε τον Πίκφορντ και άνοιξε το σκορ για τους "κόκκινους διαβόλους".

Η Αγγλία προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο η ομάδα του Μαρτίνεθ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, ενώ ήταν πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αγγλία προσπάθησε για την ισοφάριση και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 70ο λεπτό. Ο Ντάιερ έπαιξε το 1-2 με τον Ράσφορντ, πλάσαρε ιδανικά τον Κουρτουά, η μπάλα πήγαινε στο τέρμα, αλλά ο Αλντερβάιρελντ πρόλαβε και απομάκρυνε προτού περάσει τη γραμμή.

Στο 82ο λεπτό και ενώ δύο λεπτά νωρίτερα είχαν ακόμα μια καλή στιγμή, οι Βέλγοι "καθάρισαν" το παιχνίδι. Ο Ντε Μπράινε έκανε την κάθετη πάσα για τον Αζάρ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε εξαιρετικά με το δεξί τον Πίκφορντ και έκανε το 2-0 για τους "κόκκινους διαβόλους".