Μουντιάλ 2018: Νίκη 2-0 η Βραζιλία με Κόστα Ρίκα

clock 16:52 | 22/06/2018

Με γκολ στις καθυστερήσεις από τον Φιλίπε Κουτίνιο στο 91΄ και τον Νεϊμάρ στο 97 η Βραζιλία κέρδισε 2-0 την Κόστα Ρίκα, στην Αγία Πετρούπολη. Η «σελεσάο», που και πάλι δεν ικανοποίησε με την απόδοσή της, επικράτησε 2-0 της Κόστα Ρίκα στο πλαίσιο του 5ου ομίλου, πανηγύρισε το πρώτο της «τρίποντο» στο Μουντιάλ της Ρωσίας και κρατάει στα χέρια της την πρόκριση στους «16», ενώ η δεύτερη ήττα σηματοδοτεί τον αποκλεισμό της ομάδας του Κέιλορ Νάβας από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Στο 79ο λεπτό ο Νεϊμάρ έκανε μία προσποίηση μέσα στην περιοχή, ο Γκονζάλες φάνηκε να τον τραβάει, ο Βραζιλιάνος έπεσε στο χορτάρι και ο διαιτητής Κάιπερς έδωσε πέναλτι. Μετά τις έντονες διαμαρτυρίες των Κοσταρικανών, ο Ολλανδός ρέφερι συμβουλεύτηκε το βίντεο και ανακάλεσε την απόφασή του. Είναι η πρώτη φορά στο Μουντιάλ που το VAR χρησίμευσε προς την... αντίθετη κατεύθυνση (όχι δηλαδή για να καταλογιστεί πέναλτι που αρχικά δεν είχε υποδειχθεί), γεγονός που προκάλεσε μεγάλη δυσαρέσκεια στους Βραζιλιάνους, καθώς στην ισοπαλία της πρεμιέρας με την Ελβετία το VAR δεν χρησιμοποιήθηκε στις δύο εις βάρος τους αμφισβητούμενες φάσεις (επιθετικό φάουλ στο γκολ των Ελβετών, πέναλτι σε Ζεσούς).
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπιόρν Κάιπερς (Ολλανδία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 81’ Κουτίνιο, Νεϊμάρ / 84’ Ακόστα

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον, Φάγκνερ, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Παουλίνιο (68’ Φιρμίνο), Κοουτίνιο, Γουίλιαν (45’ Ντόουγκλας Κόστα), Νεϊμάρ, Γκαμπριέλ Ζεζούς (90+1’ Φερναντίνιο).
ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (Όσκαρ Ραμίρες): Νάβας, Ακόστα, Γκονζάλες, Ντουάρτε, Οβιέδο, Γκαμπόα (75’ Κάλβο), Γκουζμάν (83’ Τεχέδα), Μπόρχες, Βανέγκας, Μπράιαν, Ουρένια (54’ Μπολάνιος)