Μικτές ΕΠΣΗ: Προκρίθηκαν στις 8 καλύτερες της Ελλάδας

ΜΙΚΤΗ Κ15 ΕΠΣΗ
 clock 14:24 | 20/05/2022

Η Μικτή παίδων (Κ15) του Ηρακλείου επικράτησε με 2-0 της Λέσβου στο γήπεδο της Βούλας και πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τα Χανιά εκτός έδρας!

Το Ηράκλειο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 11ο λεπτό κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Τσαγκαράκης βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο γκολκίπερ και με πλασέ έκανε το 1-0!

Στην επανάληψη η Λέσβος προσπάθησε να πιέσει και είχε πολύ καλή στιγμή με τον Σαρίκη, ωστόσο ο Μπουτσζιόκα με εξαιρετική απόκρουση κράτησε ανέπαφη την εστία του!

Στο 58΄ το Ηράκλειο είχε δοκάρι μετά από προσπάθεια του Τσαγκαράκη με τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ, ενώ από την εξέλιξη της φάσης και μετά την εκτέλεση του Καλλέργη ο Βαρδάκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 δίνοντας ισχυρό προβάδισμα νίκης στο Ηρακλειώτικο συγκρότημα.

Ηράκλειο Κ15: Μπουστζιόκα, Λυρώνης(78΄ Ξυλούρης), Κουμάκης, Φαϊτάκης, Βγότζας, Παναγιωτάκης, Καλλέργης(78΄ Κουγιός), Χαϊντίνι, Βαρδάκης, Κωνσταντακόπουλος(52΄ Χότζα), Τσαγκαράκης

Λέσβος Κ15: Κοκκινογούλης, Τακτικός, Δουκάκης, Μπουντρής, Σισμανίδης, Νταλαμπίρας, Χριστέλλης, Γρηγορίου, Ράσκος, Σαρίκης(70΄ Κορλετίνης), Προβατάς(70′ Ξινός)

Πρόκριση και για τη Μικτή Κ17 της ΕΠΣΗ

Μετά την Μικτή Κ15 και η Μικτή Κ17 της ΕΠΣΗ προκρίθηκε στις 8 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας μετά τη νίκη της επί των Δωδεκανησων με 1-0, κάνοντας διπλά υπερήφανο το Ηράκλειο. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ντίσα στο 69'.

Επόμενος αντίπαλος για την Κ17 οι Κυκλάδες εκτός έδρας.

ΜΙΚΤΗ Κ17 ΕΠΣΗ

ΑΕΚ: Ανακοίνωσε τον Ματίας Αλμέιδα

Euroleague: Εκτός τελικού ο Ολυμπιακός, ηττήθηκε με καλάθι στο φινάλε από την Εφές