Μια ήττα πριν τον αποκλεισμό οι Μπακς του Αντετοκούνμπο

Αντετοκούνμπο
 clock 09:31 | 05/09/2020

Οι Μαϊάμι Χιτ παίζοντας εξαιρετική άμυνα την 4η περίοδο επικράτησαν με 115-100 των Μπακς κι έκαναν το 3-0 στη σειρά.

Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο αν και προηγήθηκε με +14 πόντους έπαθε... μπλακ άουτ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι σχεδόν τα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα σημείωσε μόλις 2 πόντους! Με ένα σερί 40-13 οι Χιτ στο τελευταίο δωδεκάλεπτο έγραψαν Ιστορία, καθώς αποτελεί τη μεγαλύτερη διαφορά υπέρ μιας ομάδας στην ιστορία των playoffs από το 1955, όταν και καθιερώθηκε το χρονόμετρο στις επιθέσεις.

Το Μαϊάμι χρειάζεται μόλις μια νίκη, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι καμία ομάδα στην Ιστορία του ΝΒΑ ΄δεν έχει «γυρίσει», από το 0-3.

Ο Giannis άγγιξε το triple double καθώς είχε 21 πόντους (7/12 βολές, 7/14 δίποντα, 0/7 τρίποντα), 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας οι Ρόκετς νίκησαν με 112-97 τους Λέικερς κι έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών. Ο Τζέιμς Χάρντεν με 36 πόντους (12/20 σουτ) και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 20 πόντους (7/15 σουτ), 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ