Με το κεφάλι ψηλά αποχωρεί η Ελλάδα από το Μουντιάλ μετά το 3-5 στα πέναλτι με την Κόστα Ρίκα

clock 22:24 | 29/06/2014

Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτισε το Μουντιάλ ,η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου. Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς έχασε στα πέναλτι με 5-3 από την Κόστα Ρίκα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Η Κόστα Ρίκα με …μία ευκαιρία άνοιξε το σκορ στο 58’ με τον Ρουίς ,με την Ελλάδα εκμεταλλευόμενη και την αριθμητική υπεροχή λόγω της αποβολής του Ντουάρτε στο 66 ,ισοφάρισε στο 91 με τον Παπασταθόπουλο.Στην παράταση η Ελλάδα πίεσε αλλά έπεσε στον εκπληκτικό τερματοφύλακα της Κόστα ρίκα ,Νάβας που έκανε εκπληκτικές αποκρούσεις.Στα πέναλτι ,ο Κοσταρικανός τερματοφύλακας απέκρουσε το πέναλτι του Γκέκα και η Κόστα Ρίκα πήρε τη νίκη πρόκριση για τους 8 του Μουντιάλ

​Ουσμανια

Ο Σάντος αποβλήθηκε από τον διαιτητή του αγώνα για διαμαρτυρία και θα δει τα πέναλτι από ...τηλεόραση στα αποδυτήρια!

Λήξη παράτασης.Πάμε για πέναλτι

121 Τεράστια ευκαιρία χάνεται από τον Μήτρογλου ,αποκρούει και πάλι ο Νάσβας το σουτ του Έλληνα επιθετικού

113': Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα.Ο Νάβας αποκρούει διαγώνιο σουτ του Χριστοδουλόπουλου

Τέλος πρώτου μέρους της παράτασης

99': Ο Κατσουράνης επιχειρεί το πλασέ, οι αμυντικοί σε κόρνερ

Η Ελλάδα πιέζει πολύ την Κόστα Ρίκα αναζητώντας το γκολ που θα της δώσει τη νίκη πρόκριση

01.03: Άρχισε η παράταση

90+5': Τέλος! Παράταση στον αγώνα

93':Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα ,σε κεφαλιά του Μήτρογλου που απέκρουσε ο Νάβας

91': ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ  ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟ(1-1)

Η Ελλάδα έχει ανούσια υπεροχή παρά την αριθμητική της υπεροχή

84' Ο Μπρένες στη θέση του Μπολάνιος

82': Κεφαλιά του Μανωλά σε φάουλ του Χολέμπας ,η μπάλα άουτ.

78': Κατσουράνης στη θέση του Μανιάτη

76': Ακόστα αντί Γκαμπόα.

72': Κίτρινη στον Μανωλά.

70': Κίτρινη στον Ρουίς.

69': Γκέκας αντί Σάλπιγγίδη.

67': Κεφαλιά του Σαμαρά έπειτα από φάουλ του Χολέμπας, η μπάλα άουτ.

66': Αλλαγή για την Κόστα Ρίκα ,Κουμπέρο αντί Τεχέδα στο ματς.

66':Με 10 παίκτες η Κόστα Ρίκα.Αποβολή του Ντουάρτε με δεύτερη κίτρινη

58': Μήτρογλου αντί Σάμαρη.

56': Κίτρινη κάρτα στον Γρανάδος για διαμαρτυρία από τον πάγκο.

54': Χέρι του Τοροσίδη μέσα στην περιοχή ευτυχώς για την Ελλάδα  δεν το είδαν διαιτητής κι επόπτης

53': ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ Κόστα Ρίκα με πλασσέ του Ρούιζ(0-1)

Το παιχνιδι παρακολουθούν 41.242 θεατές, ανάμεσα τους και ο πρόεδρος της ΦΙΦΑ,Ζεπ Μπλάτερ

47': Φάουλ του Χολέμπας, ο Σαμαράς πήρε ανάμεσα από δυο αντιπάλους την κεφαλιά, όμως ο Νάβας ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε.

00.08: Γεμάτες οι καφετέριες του Ηρακλείου

00.05 : Έναρξη β' μέρους

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-0.Κλειστό παιχνίδι με λίγες φάσεις και την Ελλάδα να έχει την καλύτερη ευκαιρία με το Σαλπιγγίδη στο 37'.

42': Κίτρινη κάρτα στο Ντουάρτε για μαρκάρισμα στον Χριστοδουλόπουλο.

37' Μεγάλη ευκαιρία του Σαλπιγγίδη,ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά το Νάβας

36': Κίτρινη κάρτα στον Σάμαρη

28': Μακρινό σουτ του Καραγκούνη χωρίς δύναμη, μπλόκαρε ο Νάβας.

Με κάρτες κινδυνεύουν να χάσουν το επόμενο ματς, αν κι εφόσον προκριθεί η Εθνική, οι Σαμαράς, Σαλπιγγίδης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος

15': Προσεκτικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες

​12': Σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα  άουτ

​7': Διαγώνιο σουτ του Μπολάνιος ,η μπάλλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καρνέζη

2': Μακρυνό σουτ του Χριστοδουλόπουλου ,αουτ

23.00: Άρχισε το ματς

22.54:Είσοδος των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.Η ώρα των ύμνων ,πρώτα της Κόστα Ρίκα και μετά της Ελλάδας

22.40:  Από τα 16 συνολικά γκολ που έχει σημειώσει η Κόστα Ρίκα σε Παγκόσμια Κύπελλα ,τα 12 έχουν επιτευχθεί στο δεύτερο ημίχρονο.

22.36: Έμειναν με την όρεξη 500 φίλαθλοι της Κόστα Ρίκα που ταξίδεψαν απόψε για το Ρεσίφε, καθως το αεροπλάνο που μετέφερε τους οπαδούς  δεν πήρε άδεια προσγείωσης στην βραζιλιάνικη πόλη

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ - ΕΛΛΑΔΑ. Οι συνθέσεις των 2 ομάδων:

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (Χόρχε Λουΐς Πίντο): 1.Νάβας, 3.Γκονζάλες, 4.Ουμάνια, 5.Μπόρχες, 6.Ντουάρτε, 7.Μπολάνιος, 9.Κάμπελ, 10.Ρουΐζ, 15.Ντίαζ, 16.Γκαμπόα, 17.Τεχέδα

Αναπληρωματικοί: 18.Πέμπερτον, 23.Καμπρονέρο, 2.Ακόστα, 8.Μίριε, 11.Μπαράντες, 12.Φράνσις, 13.Γρανάδος, 14.Μπρένες, 19.Μίλερ, 20.Κάλβο, 21.Ουρένια, 22.Κουμπέρο

ΕΛΛΑΔΑ (Φερνάντο Σάντος): 1.Καρνέζης, 2.Μανιάτης, 4.Μανωλάς, 7.Σαμαράς, 10.Καραγκούνης, 14.Σαλπιγγίδης, 15.Τοροσίδης, 16.Χριστοδουλόπουλος, 19.Παπασταθόπουλος, 20.Χολέβας, 22.Σάμαρης

Αναπληρωματικοί: 12.Γλύκος, 13.Καπίνο, 3.Τζαβέλλας, 5.Μόρας, 6.Τζιόλης, 8.Κονέ, 9.Μήτρογλου, 11.Βύντρα, 17.Γκέκας, 18.Φετφατζίδης, 21.Κατσουράνης, 23.Ταχτσίδης

22.29:  Η θερμοκρασία στο Ρεσίφε είναι 28 βαθμοί Κελσίου αυτή τη στιγμή με την υγρασία στο 74%.Λίγες ώρες πριν την έναρξη του αγώνα έβρεξε στο Ρεσίφε αλλά τώρα επικρατεί ηλιοφάνεια

22.25: Ο Σάντος παρατάσσει την Ελλάδα με την ίδια 11άδα μ' αυτήν που έφερε την πρόκριση με την Ακτή Ελεφαντοστού:Καρνέζης, Χολέμπας, Τοροσίδης, Μανωλάς, Σωκράτης, Καραγκούνης, Σάμαρης, Μανιάτης, Χριστοδουλόπουλος, Σαλπιγγίδης, Σαμαράς.

Διαιτητής ο Μπέντζαμιν Γουίλιαμς από την Αυστραλία.