Με Αραούχο πέρασε από το Περιστέρι η ΑΕΚ-Ο Ντέλετιτς λύτρωσε τον Αστέρα

clock 20:19 | 02/02/2020

Η ΑΕΚ αν και έχασε πολλές ευκαιρίες στο Περιστέρι, τελικά επικράτησε με 1-0 του Ατρόμητου για την 22η αγωνιστική της Super League. Στην επανεμφάνιση του Αραούχο οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον έλεγχο και άνοιξαν το σκορ στο 64' με τον Κρίστιτσιτς, ενώ είχαν δοκάρι στο 20' με τον Σιμάνσκι. Με 10 ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Ατρόμητος, καθώς τραυματίστηκε ο Γιακουμάκης και είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές.
Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και από νωρίς κυνήγησε ένα γρήγορο γκολ. Μόλις στο 6' ο Λόπες εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η κεφαλιά του Αραούχο πέρασε άουτ. Στο 20' οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ, αλλά η κεφαλιά του Σιμάνσκι, αφού βρήκε στον Στρουγγή βρήκε το δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Ο Ντέλετιτς λύτρωσε τον Αστέρα στο 94'!

Ο Μίλος Ντέλετιτς στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος τον απέκτησε δανεικό από την ΑΕΚ, λύτρωσε την ομάδα της Αρκαδίας, καθώς με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους με 2-1 επι του Παναιτωλικού.. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Μπαράλες (49'), για να ισοφαρίσει η ομάδα του Αγρινίου με αυτογκόλ του Σουάρεθ στο 60ο λεπτό, και στο τέλος ο Ντέλετιτς έδωσε τη λύση για την ομάδα της Τρίπολης.
    Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με ρυθμό, με τον Αστέρα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Παναιτωλικό να αμύνεται και να προσπαθεί να απειλήσει με ξαφνικές αντεπιθέσεις. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 49' κέρδισαν πέναλτι, όταν σουτ του Μουνάφο στην κίνηση, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ταχάρ με τον διαιτητή να θεωρεί πως υπάρχει παράβαση και να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μπαράλες νίκησε από τα έντεκα βήματα τον Φερνάντες και άνοιξε το σκορ.