Μαρσέιγ - Ολυμπιακός 9-8: Δεύτερη ήττα, παραμένει τρίτος αλλά έμπλεξε...

clock 20:16 | 02/03/2021

Δεύτερη διαδοχική ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός στη δεύτερη «φούσκα» του Α΄ ομίλου του Champions League πόλο, που διεξάγεται στην Όστια, στα περίχωρα της Ρώμης. Σε αντίθεση, όμως, με τη χθεσινή φυσιολογική ήττα από την Προ Ρέκο, το σημερινό 9-8 από τη Μαρσέιγ είναι ένα οδυνηρό αποτέλεσμα για τους πρωταθλητές Ελλάδας, που θέτει εν κινδύνω την πρόκρισή τους στο final-8 του Ανόβερου. Με δύο νίκες σε πέντε αγώνες, οι «ερυθρόλευκοι» παραμένουν μεν στην τρίτη θέση του ομίλου, αλλά πλέον τα δύο επόμενα παιχνίδια, αύριο (3/3, 21:15) με την Ορτίτζια και την Πέμπτη (4/3, 18:45) με τη Σπαντάου, είναι καθοριστικά για το μέλλον τους στη διοργάνωση.

Μετά από ένα πολύ κακό πρώτο οκτάλεπτο, που ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, η γαλλική ομάδα πέτυχε τρία γκολ μέσα σε 2,5 λεπτά στη δεύτερη περίοδο και πήρε προβάδισμα. Ο Κάκαρης πέτυχε σε παίκτη παραπάνω το πρώτο «ερυθρόλευκο» τέρμα, μετά από σχεδόν 13 λεπτά αγώνα, και οι Αμερικανοί Ίρβινγκ και Ντάουμπε ακολούθησαν για να φέρουν το ματς σε ισορροπία (3-3), αλλά στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου ο Σπάιτς σκόραρε από θέση φουνταριστού και έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τη Μαρσέιγ.

Η τρίτη περίοδος άρχισε όπως η δεύτερη, με τον Ολυμπιακό να δέχεται εύκολα γκολ και να βρίσκεται ξανά στο -3 (6-3). Όταν, όμως, οι διαιτητές άρχισαν να δίνουν πιο εύκολα ποινές εκατέρωθεν, οι πρωταθλητές Ελλάδας αξιοποίησαν τις επιθέσεις με αριθμητικό πλεονέκτημα και με σερί 3-0 ισοφάρισαν εκ νέου σε 6-6.

Το ξεκίνημα του τελευταίου οκταλέπτου ήταν πάλι κακό για τους Πειραιώτες, που βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ με 9-7, δεχόμενοι δύο διαδοχικά γκολ σε παίκτη παραπάνω από τους Βουκίσεβιτς και Πρλαϊνοβιτς. Αυτή τη φορά, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει, καθώς έδειξε να μένει από δυνάμεις. Ο Μαξ Ίρβινγκ με το τρίτο του προσωπικό τέρμα μείωσε σε 9-8, 1΄08΄΄ πριν τη λήξη, αλλά η τελευταία ευκαιρία των «ερυθρολεύκων» χάθηκε ουσιαστικά από μία λάθος πάσα του Ζερδεβά σε προσπάθεια για κόντρα, με τη Μαρσέιγ να κρατάει και να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Μαρσέιγ): 0-0, 4-3, 3-4, 2-1

Διαιτητές: Σεβέρο (Ιταλία), Κόριζνα (Πολωνία)

ΜΑΡΣΕΙΓ (Μίλος Στσεπάνοβιτς): Λάζοβιτς, Τσούτσκοβιτς, Βανπεπερστραέτ, Σπάιτς 2, Πρλαϊνοβιτς 1, Βερνού 1, Κρουσιγιά, Τζούρτζιτς 1, Ολιβόν, Κοβάσεβιτς 1, Βουκίσεβιτς 2, Καμαρασά 1, Χοβχανισιάν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε 2, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Αργυρόπουλος 1, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης 1, Μουρίκης, Καπότσης, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ 3, Γαλανόπουλος

ΟΦΗ: Πολλές απουσίες στο κρίσιμο ματς με την ΑΕΛ στο Ηράκλειο

Σύντροφος Ρονάλντο: «Αλλάζω τις λάμπες στο σπίτι γιατί φοβάμαι μην τραυματιστεί ο Κριστιάνο»