Μαρία Σάκκαρη: Ήττα στην πρεμιέρα του τουρνουά της Οστράβα

ΣΑΚΚΑΡΗ
 clock 17:10 | 06/10/2022

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 5-7, 7-5, 7-5 από την Αλίσια Παρκς στον πρώτο της αγώνα στο τουρνουά τένις της Οστράβα. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια έπεσε θύμα ανατροπής αφού κατέκτησε το πρώτο σετ αλλά δεν κατάφερε να δώσει ανάλογη συνέχεια.

Η Παρκς, που στον προηγούμενο γύρο είχε αποκλείσει την Καρολίνα Πλίσκοβα, θα αγωνιστεί στα προημιτελικά με αντίπαλο την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα.

Οι δύο τενίστριες έκαναν από ένα μπρέικ στο ξεκίνημα του αγώνα. Η Σάκκαρη είχε νέα ευκαιρία να πάρει το πλεονέκτημα στο 7ο γκέιμ με την Παρκς να κρατάει, έστω και δύσκολα, το σερβίς της. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια έκανε το δεύτερο μπρέικ στο δεύτερο σετ για το 5-6 και έκανε το 1-0 στο σερβίς της.

Η Μαρία Σάκκαρη έκανε πολλά λάθη στο δεύτερο σετ. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια είχε ευκαιρία για μπρέικ με την Παρκς να κρατάει για το 5-4. Η Αμερικανίδα βρήκε μπρέικ στο φινάλε και ισοφάρισε τον αγώνα οδηγώντας τον σε τρίτο σετ.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια αντιμετώπισε με επιτυχία τις ευκαιρίες που είχε η Παρκς για μπρέικ στο 8ο γκέιμ του τρίτου σετ. Η δύο τενίστριες κράτησαν στη συνέχεια του σερβίς τους με την Παρκς να κάνει μπρέικ ξανά στο φινάλε και να παίρνει την πρόκριση.

Εθνική ποδοσφαίρου: Έπεσε τρεις θέσεις στην κατάταξη της FIFA

Τένις: «Μετρ» των τάι μπρέικ ο Τσιτσιπάς