Μάντσεστερ Σίτι - Σεβίλλη 1-1 (5-4 πεν.): Κατέκτησε και το Super Cup στο Καραϊσκάκη

Μάντσεστερ Σίτι
 clock 00:19 | 17/08/2023

Η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε τον πρώτο Ευρωπαϊκό τίτλο της σεζόν, ξεκινώντας ακριβώς όπως τελείωσε την περσινή χρονιά επικρατώντας στα πέναλτι 5:4 ( 1:1 καν. διάρκ.) επί της Σεβίλλης στο Καραϊσκάκη και… άνοιξε λογαριασμό.

Οι Ισπανοί ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, με τον Λαμέλα να κάνει το σουτ και τη μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Έντερσον. Η απάντηση των Πολιτών ήταν άμεσα, με τον Πάλμερ να επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής και τον Μπόνο να μπλοκάρει εύκολα, ενώ ο Μαροκινός κίπερ σταμάτησε και την κεφαλιά του Ακέ, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στη συνέχεια ήρθε ακόμη μια καλή στιγμή για τη Σίτι, αυτή τη φορά με τον Γκρίλις που επιχείρησε το σουτ από την αριστερή πλευρά, αυτό πήρε φάλτσα, με τον Μπόνο να αποκρούει εκπληκτικά. Οι Σεβιλιάνοι αντέδρασαν άμεσα και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Ο Ακούνια τροφοδότησε τον Εν Νεσίρι ο οποίος σκόραρε με το κεφάλι και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Οι Άγγλοι προσπάθησαν να πιέσουν και να φέρουν τη μπάλα στην περιοχή τω Ισπανών, όμως δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 1:0 υπέρ της Σεβίλλης.

Στο δεύτερο μέρος, οι Ισπανοί ήταν αυτοί που πίεσαν περισσότερο, βγήκαν μπροστά και απείλησαν από τα πρώτα λεπτά την εστία της Σίτι. Η πρώτη τεράστια ευκαιρία, ήρθε στο 50ο λεπτό, με τον Οκάμπος να φεύγει στην αντεπίθεση, να γυρίζει τη μπάλα στον Εν Νεσίρι που πλάσαρε μέσα από την περιοχή, με τον Έντερσον να πραγματοποιεί εξαιρετική απόκρουση με το πόδι και να κρατά την ομάδα του στο ματς. Οι Ισπανοί, συνέχισαν να πιέζουν ειδικά στην κόνρα, εκεί όπου είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι. Έχουν καταφέρει να… εξουδετερώσουν τον Χάαλαντ και τη Σίτι. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα στη συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο, ανέβασε ρυθμούς και απείλησε την εστία των Ισπανών. Στο 63ο λεπτό, ήρθε η ισοφάριση για τους Άγγλους. Ο Ρόδρι γέμισε από τα αριστερά, ο Πάλμερ έκανε την κίνηση στο δεύτερο δοκάρι και με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση. Η κατάσταση… άλλαξε με τη Σίτι να πιέζει ασφυκτικά την Σεβίλλη μετά την επίτευξη του γκολ για ένα ακόμη τέρμα, αυτό που θα της έδινε το… τρόπαιο. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν το γκολ, η Σεβίλλη έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Οκάμπος που δεν έπιασε την κεφαλιά, ενώ η Σίτι συνέχισε να απειλεί, όμως το 1:1 παρέμεινε έως το τέλος με το ματς να οδηγείται στα πέναλτι.

Κόκκινες: –

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ακάντζι, Γκβάρντιολ, Άκε, Κόβατσιτς, Ρόδρι, Πάλμερ (85′ Άλβαρες), Φόντεν Γκρίλις, Χάλαντ

ΣΕΒΙΛΛΗ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Μπόνο, Νάβας (83′ Μοντιέλ), Μπαντέ, Γκούντελ, Ακούνια, Χορδάν, Ράκιτιτς, Οκάμπος, Τόρες (74′ Χουάνλου), Λαμέλα (90+3′ Σούσο), Εν-Νεσιρί (90+3 Ράφα Μιρ)

Ολυμπιακός: Στο Βέλγιο για την πρόκριση κόντρα στη Γκενκ

Βαθμολογία UEFA: Σταθερά στην 19η θέση η Ελλάδα - Αύξησε τη διαφορά από την Κροατία