Λίβερπουλ – Μπέρνλι 2-0: Νίκη με ασίστ Τσιμίκα! (vids)

Τσιμίκας
 clock 17:17 | 21/08/2021

Η Λίβερπουλ επικράτησε 2-0 της Μπέρνλι για τη 2η αγωνιστική της Premier League με τον Κώστα Τσιμίκα να δίνει ασίστ στο πρώτο γκολ..

Η Λίβερπουλ μετά την εκτός έδρας νίκη της στο εναρκτήριο ματς της Premier League επί της Νόριτς, υπέταξε και την Μπέρνλι με 3-0 στο Άνφλιντ. Οι “κόκκινοι” είχαν καθολική υπεροχή στο ματς με κατοχή μπάλας που έφτασε στο και τελικές προσπάθειες έναντι των φιλοξενουμένων. Ο Κώστας Τσιμίκας ξεκ΄λινησε για δεύτερη φορά βασικός με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ και πρώτη στο Άνφιλντ. Μάλιστα ήταν ο παίκτης ο οποίος μοίρασε την ασίστ με ακρίβεια στο κεφάλι του Ντιόγκο Ζότα, με τον Πορτογάλο να σκοράρει με κεφαλιά στο 18ο λεπτό.

Στο 27′ ακυρώθηκε γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ με τη χρήση VAR ως οφσάιντ. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με την Μπέρνλι να συνεχίζει τη μαζική άμυνα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 69ο λεπτό οι γηπεδούχοι συνεργάστηκαν ταχύτατα με την μπάλα να καταλήγει στον Σαντιό Μανέ, οποίος σκόραρε για το 2-0 με όμορφο βολέ.

Παγκόσμιο Κ20: «Ασημένιος» Ορέστης Ντουσάκης στη σφυροβολία (vid)

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Μέτοχος στην ομάδα μπέιζμπολ του Μιλγουόκι