Κύπελλο ΕΠΣΗ: Στα ημιτελικά Πόρος και Αλμυρός

ΠΟΡΟΣ
 clock 21:55 | 16/03/2022

Ο Αλμυρός επικράτησε στο γήπεδο Θραψανού του ΟΦ Αρκαλοχωρίου με 2-1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου της ΕΠΣ Ηρακλείου.

Η ομάδα του Γαζίου άνοιξε το σκορ νωρίς, μόλις στο 4ο λεπτό, με πλασέ του Ντιατά έπειτα από ασίστ του Φραγκουλάκη (0-1).

Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους (0-2) με τη συμπλήρωση 70 λεπτών με τον Κουράκη έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Λεόν Πιερτζιακόμι.

Δέκα λεπτά αργότερα (80′) η ομάδα του Αρκαλοχωρίου μείωσε στο τελικό 1-2 με πλασέ του Λουλάκη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κουσκόφ.

Στη διαδικασία των πέναλτι έκαμψε ο Πόρος την αντίσταση του AO Τυμπακίου και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου της ΕΠΣ Ηρακλείου.Η αναμέτρηση της προημιτελικής φάσης πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο Τυμπακίου, με την κανονική διάρκεια των ενενήντα λεπτών και την ημίωρη παράταση να μην αναδεικνύουν νικητή (0-0).

Η πρόκριση κρίθηκε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, στην οποία ο Πόρος επικράτησε με 4-3 και πήρε το εισιτήρια για την τετράδα του θεσμού.