Κύπελλο Ελλάδος: Αγκομαχώντας η πρόκριση για τον ΠΟΑ

clock 20:15 | 05/09/2021

Ο ΠΟΑ κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος. Εκεί που φαινόταν ότι θα έχει εύκολο απόγευμα (προηγήθηκε με 3-0) ο ΑΟ Πυλίου Κω μείωσε σε 3-2 στο φινάλε κι έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία λεπτά.

Η Ηρακλειώτικη ομάδα νίκησε χωρίς να φθάσει σε υψηλά επίπεδα απόδοσης. Ευτύχησε να προηγηθεί σχετικά νωρίς (15′) και να κλείσει το ημίχρονο με δύο τέρματα διαφορά βάζοντας από το πρώτο μέρος γερά θεμέλια πρόκρισης. Με το 3-0 έδειξε να “κλείνει” το θέμα πρόκρισης, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς.

Ο ΠΟΑ μπήκε στο ματς δυνατά και επιθετικά κυνηγώντας ένα γρήγορο γκολ. Αυτό το πέτυχε στο 15ο λεπτό .Συγκεκριμένα, ο Ολιβέιρα έκανε την σέντρα προς τον Καϊμακαμούδη και αυτός με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, έγιναν απειλητικοί, αλλά ο ΠΟΑ πήρε αμέσως τον έλεγχο και στο 37' έβαλε τις βάσεις για μία μεγάλη νίκη. Μετά απο εξαιρετική κάθετη πάσα του Σένκα, ο Μιγκέλ Ολιβέιρα πέρασε και τον τερματοφύλακα και  σε κενή εστία έκανε το 2-0.

Στο 55' ο Πατινιώτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γκολ καρδιοχτυπώντας τον ΠΟΑ, ο οποίος τελείωσε με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Ρουμπάκη με δεύτερη κίτρινη. Το ματς έγινε θρίλερ από το πουθενά, αλλά η ομάδα του Αναστασιάδη πήρε τη μεγάλη πρόκριση.

ΠΟΑ (Ανέστης Αναστασιάδης): Γιαγκιόζης, Σαμουηλίδης, Ρουμπάκης, Τσιρούδης (46′ Βοργιάς), Σένκα (80′ Χατζηανδρέου), Καϊμακαμούδης (87′ Γιαλυτάκης), Κερμενίδης, Ολιβέιρα, Μεϊρέλες, Πατινιώτης, Αννιτσάκης.

ΑΟ Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Τοπουζλής, Πλατέλλας, Δεληζανός (46′ Χατζησουλεϊμάν), Χατζηβασίλης (73′ Κότζα), Μπριλάκης, Πης (46′ Βακράκος), Γεωργιάδης, Χατζηδημητρίου (56′ Μαργαρίτης), Παπαγεωργίου (33′ λ.τρ. Χατζηφούντας), Ηλιόπουλος, Δρόσος.

Πήρε το… εισιτήριο ο Άρης Σούδας

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Άρης Σούδας, ενώ αντίθετα δεν τα κατάφερε η Αναγέννηση Ιεράπετρας.

Η χανιώτικη ομάδα ξεπέρασε το εμπόδιο του ΑΟ Καράβα, επικρατώντας 3-0 στην έδρα της.

Παπαθανασίου (5’) και Τσίτας (11’, 39’) πέτυχαν τα γκολ των νικητών.

Στον αντίποδα, η Αναγέννηση Ιεράπετρας αποκλείστηκε από τη συνέχεια, καθώς ηττήθηκε 0-1 από το Κερατσίνι στο «Βουζουνεράκειο».

Ο Κωνσταντινίδης στο 71’ πέτυχε το νικητήριο τέρμα για τους φιλοξενούμενους.

ΟΦΗ: Το video της ΠΑΕ από το φιλικό με τον Εργοτέλη

Μπάσκετ: Πάλεψε αλλα ήρθε 6ο το "Ηράκλειο" ΟΑΑ στο Πανελλήνιο παίδων