Κύπελλο Ελλάδας: Νίκη του Α.Ο.Χανιά στο Βόλο(video)

clock 17:14 | 29/10/2015

Μεγάλη νίκη που του δίνει προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ελλάδος, πέτυχε ο ΑΟ Χανίων, καθώς στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστικη στον 3ο όμιλο , επικράτησε με 2-1 στον Βόλο του τοπικού Ολυμπιακού.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τους Βολιώτες ν΄ ανοίγουν το σκορ στο 44' με σουτ του Σκοπελίτη μέσα απ΄ την περιοχή και τους Κρήτες να ισοφαρίζουν στο 70ο λεπτό με σουτ του Σάντερσον από τα 25 μέτρα και μετά από λανθασμένη εκτίμηση του Δασκαλάκη.

Την πολύτιμη νίκη χάρισε στους Χανιώτες  ο Λίτα στο 90ο λεπτό με εντυπωσιακό σουτ, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στον άλλον αγώνα του ομίλου, ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-0 τον Πανθρακικό.

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Δασκαλάκης, Νικολόπουλος, Καραμανλής, Ζέρης, Χιντζίδης, Νάστος, Πολύζος, Τσιλιγκίρης, Μοράν (68` Νικολιάς), Σκοπελίτης (58` Ντε Πέτρις), Αλαμάνης (46` Γουόρντεν).

ΧΑΝΙΑ (Θωμάς Γράφας): Μπλάζιτς, Χατζηλιάδης, Παγώνης, Μπριλάκης, Διαμαντόπουλος, Ρίκκα (57` Σάντερσον), Ηρακλής, Σαϊν, Νύκταρης, Δεινόπαπας (72` Τσούτσης), Γκέσιος (72` Λίτα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ Α.Ο.ΧΑΝΙΑ 1-2 ( 29 10 2015), by svoliantopoulos