Τραγικά λάθη και βαριά ήττα (4-1) της Εθνικής στην Κροατία

clock 23:39 | 09/11/2017

H Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου γνώρισε βαριά ήττα από την Κροατία στο Ζάγκρεμπ με 4-1 και οι ελπίδες της για πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 μειώθηκαν στο ελάχιστο καθώς είναι δύσκολο να ανατρέψει αυτό το σκορ στη ρεβάνς του "Γ. Καραϊσκάκης" την Κυριακή (12/11, 21:45).
Το ελληνικό συγκρότημα πλήρωσε τα τραγικά λάθη που έγιναν στην άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχτεί 4 γκολ μέσα σε διαστημα 49 λεπτών.
Ένα λάθος του Ορέστη Καρνέζη άνοιξε τον «ασκό του Αιόλου» για την Εθνική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο. Λάθος απαράδεκτο για την εμπειρία και το επίπεδο του πρωταθλήματος στο οποίο αγωνίζεται ο διεθνής τερματοφύλακας, ο οποίος έχασε το κοντρόλ της μπάλας, ανέτρεψε τον Κάλινιτς που την πήρε και ο Μόντριτς άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό. Τουλάχιστον, γλίτωσε την αποβολή?
Μέχρι να συνέλθουν οι διεθνείς δέχθηκαν το δεύτερο γκολ, από τον Κάλινιτς στο 19΄ και το «Μάξιμιρ» σείστηκε. Ο Σκίμπε άλλαξε τον αμυντικό σχηματισμό με τους τρεις στόπερ (Κ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας) σε άμυνα των τεσσάρων, με τον Τζαβέλλα αριστερά και τον Μανιάτη δεξιά, ο Παπασταθόπουλος αναπτέρωσε τις ελπίδες μειώνοντας με κεφαλιά στο 30΄, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Πέρισιτς έδωσε εκ νέου «αέρα» δύο τερμάτων στη «Χρβάτσκα».
Οι Κροάτες με την τεχνική, την ταχύτητα και την απλότητα στο παιχνίδι τους απογύμνωσαν την ανασταλτική και αμυντική λειτουργία της Εθνικής, που σε 10 αγώνες στα προκριματικά είχε δεχθεί μόλις 6 γκολ, αλλά και τις επιλογές του Σκίμπε, που όπως οι παίκτες του βρέθηκε επίσης σε κακό βράδυ.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου όλοι περίμεναν την αντίδραση της Ελλάδας, αλλά το φθηνό λάθος του Σταφυλίδη στο 49ο λεπτό, όταν πήγε να γυρίσει άνετος την μπάλα με το στηθος στον Καρνέζη, απέφερε το τέταρτο γκολ της ομάδας του Ντάλιτς με σκόρερ τον Κράμαριτς κι έδωσε τη χαριστική βολή στην Εθνική, η οποία απειλούσε μόνο σε στατικές φάσεις.
Στο 60΄ ο Σούμπασιτς έκανε μεγάλη απόκρουση στο σουτ του Μήτρογλου, στο 63΄ ο Παπασταθόπουλος πήρε και πάλι την κεφαλιά αλλά αστόχησε, ενώ στο 75΄ νέα κεφαλιά, του Μήτρογλου, έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι και στο 90΄ ο τερματοφύλακας της Μονακό απέκρουσε σωτήρια στη γωνία του άλλη μια κεφαλιά του «Γερμανού», στην τελευταία ευκαιρία της Εθνικής να ελαφρύνει λίγο το πολύ δύσκολο έργο της ενόψει της ρεβάνς.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζανλούκα Ρόκι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρνέζης, Ζέκα, Μπακασέτας
ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Μόντριτς (89΄ Πάσαλιτς), Ράκιτιτς, Κάλινιτς (75΄ Ρέμπιτς), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Κράμαριτς (82΄ Βλάσιτς).
ΕΛΛΑΔΑ (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Μανιάτης (46΄ Ρέτσος), Παπασταθόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Σάμαρης (62΄ Ταχτσίδης), Ζέκα, Σταφυλίδης (71΄ Μπακασέτας), Φορτούνης, Μήτρογλου

Η εξέλιξη του αγώνα
76' Αλλαγή για την Κροατία. Ρέμπιτς αντί Κάλινιτς.
79' Κίτρινη κάρτα στον Μπακασέτα για φάουλ στον Μόντριτς.
75' Ευκαιρία για την Ελλάδα! Κόρνερ του Φορτούνη από δεξιά, ο Μήτρογλου την κεφαλιά, μόλις άουτ
72' Αλλαγή για την Ελλάδα. Μπακασέτας αντί Σταφυλίδη.
63' Μετά από γύρισμα του Μήτρογλου, ο Σωκράτης έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
62' Αλλαγή για την Ελλάδα! Ο Σάμαρης δίνει τη θέση του στον Ταχτσίδη
60' Ευκαιρία για την Ελλάδα! Ντρίπλα του Μήτρογλου, ξαφνικό σουτ, ο Σούμπασιτς πέφτει και διώχνει δύσκολα σε κόρνερ
56' Ευκαιρία για την Κροατία! Ο Κράμαριτς περνάει εντυπωσιακά τον Ρέτσο από αριστερά, σουτάρει, διώχνει στην κλειστή γωνία του ο Καρνέζης
49' Νέο τραγικό λάθος, αυτή τη φορά από τον Σταφυλίδη και ο Κράμαριτς κάνει εύκολα το 4-1.

22:50 'Αρχισε το 2ο ημίχρονο
22:34 Λήξη ημίχρονου! 30.013 θεατές βρίσκονται στο γήπεδο.
45' Αποβολή του βοηθού του Σκίμπε, Κώστα Τσάνα, για διαμαρτυρία για φάουλ στον Σάμαρη από τον Πέρισιτς
44' Απίστευτη διπλή επέμβαση του Καρνέζη! Ο Πέρισιτς περνάει τον Σάμαρη από αριστερά και "κόβει" στο πέναλτι για τον Κράμαριτς, αυτός γυρίζει και πιάνει ένα χαμηλό σουτ, πέφτει στη δεξιά γωνιά του και αποκρούει ο Καρνέζης, ο Κάλινιτς παίρνει το ριμπάουντ, σουτάρει, ξαναπέφτει και αποκρούει ο Καρνέζης!
33' Ο Πέρισιτς με κεφαλιά έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Ντάλιτς(3-1)

30' Γκολ για την Ελλάδα!Με κεφαλιά του Παπασταθόπουλου (2-1), μετά από κόρνερ του Φορτούνη

29'Ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Μήτρογλου παίρνει πάσα από πάσα του Φορτούνη, γυρίζει, αλλά δεν ακολουθεί κανείς. Στην άλλη πλευρά, ο Ζέκα τρέχει και κλέβει την μπάλα, ο Σούμπασιτς βγαίνει, ο μέσος της Κοπεγχάγης βγάζει παράλληλη μπαλιά, αλλά ο Βίντα διώχνει προ του Μήτρογλου
19' Εφιαλτικό ξεκίνημα για την Εθνική. Δεύτερο γκολ για την Κροατία με πλασέ του Κάλινιτς (2-0).

13' Ο Μόντριτς ανοίγει το σκορ από τα 11 βήματα, 1-0 για την Κροατία

11'Πέναλτι για την Κροατία!Ο Τζαβέλλας δίνει πίσω πάσα τον Καρνέζη, αυτός κάνει κακό κοντρόλ, ο Κάλινιτς τρέχει και προλαβαίνει την μπάλα και ο Καρνέζης κάνει πέναλτι και παίρνει κίτρινη κάρτα
5'Κόρνερ από τον Μόντριτς, με τον Βίντα να πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Κάλινιτς δεν κατάφερε να σουτάρει
4' Σέντρα του Μπρόζοβιτς αλλά ο Παπαδόπουλος διώχνει με το κεφάλι σε κόρνερ
21:45 Άρχισε το ματς.
Επτά παίκτες της Ελλάδας και άλλοι τόσοι της Κροατίας βρίσκονται στο όριο και εφόσον δεχτούν κίτρινη κάρτα, θα απουσιάσουν από τη ρεβάνς του Φαλήρου.
Για την Ελλάδα είναι οι Καπίνο, Οικονόμου, Τζαβέλλας, Σταφυλίδης, Ρέτσος, Τοροσίδης και Μήτρογλου
Για την Κροατία είναι οι Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς, Βρσάλικο, Ρογκ, Πίβαριτς, Βίντα και Κάλινιτς.

21:40 Οι δυο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο. Η ανάκρουση των εθνικών ύμνων.
20:44 Η εντεκάδα της Ελλάδας:Καρνέζης, Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Σταφυλίδης, Μανιάτης, Τζιόλης, Σάμαρης, Ζέκα, Φορτούνης και Μήτρογλου.

Χωρίς Μάτζουκιτς η Κροατία
Χωρίς εκπλήξεις η 11άδα της Κροατίας για την αποψινή αναμέτρηση με την Ελλάδα, με τον Κάλινιτς να παίρνει τη θέση του ανέτοιμου Μάντζουκιτς στην κορυφή της επίθεσης

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Βίντα, Λόβρεν, Στρίνιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κράμαριτς, Πέρισιτς, Κάλινιτς.