Ηττήθηκε η Εθνική από την Κροατία στο τελευταίο φιλικό

clock 11:56 | 11/08/2014

Η Κροατία από την έναρξη της αναμέτρησης έδειξε να έχει τον πλήρη έλεγχο, φτάνοντας να προηγηθεί με 10 πόντους. Η Ελλάδα με Παπανικολάου και Αντετοκούνμπο έφτασε στους 5 πόντους. Οι Κροάτες εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία τους ειδικά στα σουτ τριών πόντων, έφτασαν στο 8-17 , πριν η ελληνική ομάδα επιστρέψει ξανά παίζοντας καλή άμυνα, στο 17-20. Το ημίχρονο έληξε  31-36. Οι Παπανικολάου και Ζήσης είχαν ήδη από τρία φάουλ με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου με το τρίτο του φάουλ χρεώθηκε και ο Αντετοκούνμπο  ενώ η Εθνική με τον Γιάννη Μπουρούση να δίνει το προβάδισμα με τρίποντο 41-39. Ο Κώστας Σλούκας ήταν αυτός που διεύρυνε τη διαφορά 43-39. Η Κροατία πήρε προσωρινά και πάλι το προβάδισμ46-47 με τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς  και τον Ίαν Βουγιούκα στον αιφνιδιασμό να οδηγεί στο +3. Η επιστροφή στον αγώνα, έδωσε τον πρώτο λόγο και πάλι στους Κροάτες που με ένα 12-0 έφτασαν στο 50-59. Παπανικολάου και Καϊμακόγλου μείωσαν ξανά τη διαφορά. Η Κροατία όμως ήταν αυτή που έφτασε στη νίκη στο τέλος με το τελικό 66-68 και αφού η ελληνική ομάδα είχε φτάσει τη διαφορά στο καλάθι, χάνοντας την ευκαιρία στο τέλος να πάρει το θετικό αποτέλεσμα ή να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Δεκάλεπτα: 17-20, 31-36, 50-47, 66-68.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 9, Ζήσης 9, Βασιλειάδης 9, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 11, Σλούκας 4, Καϊμακόγλου 9, Γιάνκοβιτς 2, Βουγιούκας 2, Μάντζαρης 3, Αθηναίου, Αντετοκούνμπο 8.

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 4, Άντριτς, Μπογκντάνοβιτς 10, Σάριτς 14, Ρούντεζ 9, Ούκιτς 7, Μάρκοτα 10, Λαφαγέτ 4, Μπίλαν, Χεζόνια 10, Μπάμπιτς.