Ισπανία: Με 2 γκολ του Δουβίκα η Θέλτα απέκλεισε τη Βαλένθια στο κύπελλο (βίντεο)

δουβικασ
 clock 00:04 | 18/01/2024

Ο Τάσος Δουβίκας, ο οποίος βρέθηκε στο αρχικό σχήμα της Θέλτα, ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της μεγάλης νίκης-πρόκρισης της ομάδας του στους «8» του Κυπέλλου, μέσα στο «Μεστάγια» επί της Βαλένθια με 3-1.

Η ομάδα του Βίγκο, που δίνει μάχη για την παραμονή στη LaLiga προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Copa del Rey χάρις σε δύο γκολ του Έλληνα στράικερ, στο 18΄ με πέναλτι και στο 80΄, με το δεύτερο προσωπικό του να δίνει τέλος στα όποια όνειρα των γηπεδούχων για να στείλουν το ματς στην παράταση.

Στο 13΄ ο Ντε Λα Τότε είχε δώσει το προβάδισμα στην Θέλτα, ενώ στο 29΄ ο Πεπέλου με πέναλτι είχε μειώσει προσωρινά σε 1-2 για τις «νυχτερίδες».

Η Σοσιεδάδ ξεπέρασε την ήττα από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο ντέρμπι της χώρας των Βάσκων, για την LaLiga, νίκησε με 2-0 την Οσασούνα στην Παμπλόνα και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου.

Η αποβολή του Κατένα στο 57΄ και το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ογιαρθάμπαλ στο επόμενο λεπτό έκριναν σε μεγάλο βαθμό το γειτονικό ντέρμι, με τον Μερίνο στο 90΄+8 να δίνει την «χαριστική βολή» στους γηπεδούχους.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της φάσης των «16» του «Copa del Rey» έχουν ως εξής:

Χετάφε-Σεβίλη                       1-3

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Αλαβές             2-0

Τενερίφη-Μαγιόρκα                   0-1 παρ.

Βαλένθια-Θέλτα                      1-3

Οσασούνα-Σοσιεδάδ                   0-2

Τζιρόνα-Ράγιο Βαγεκάνο             3-1

Ουνιονίστας-Μπαρτσελόνα            18/01

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης    18/01

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 6-7 πεν. (0-0): Πρόκριση-θρίλερ για Παναθηναϊκό επί του Ολυμπιακού στα πέναλτι(vid)

Άρης - ΑΕΚ 4-2 πεν. (1-1): Πήρε την πρόκριση για τους "8" με ήρωα τον Κουέστα(vid)