Ισοπαλία 0-0 ο Πλατανιάς με Λεβαδειακό

ekriti, image not found
 clock 19:33 | 09/11/2014

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Πλατανιά και τον Λεβαδειακό, που έγινε στη Λιβαδειά, για την 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκ. Στο πρώτο μέρος οι δυο ομάδες είχαν μοιρασμένη κατοχή της μπάλας, χωρίς να δημιουργούν σημαντικές φάσεις. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί, αλλά η καλά οργανωμένη άμυνα του Πλατανιά δεν τους επέτρεπε να δημιουργήσουν κάποια σημαντική ευκαιρία.  Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι ήταν ένα απ' ευθείας φάουλ του Κονέ στο 24' που πέρασε λίγο άουτ. Στο 32' ο Σάντσες σούταρε από καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά μπλόκαρε ο Ολιμπά. Ο Πλατανιάς απείλησε με απευθείας φάουλ ένα λεπτό αργότερα αλλά μπλόκαρε ο Σηφάκης. Ο Πλατανιάς σημείωσε σημαντική ευκαιρία στο 37ο λεπτό, όταν μετά από μία μακρινή εκτέλεση φάουλ, ο Ναζλίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά ήταν αδύναμη χωρίς να δημιουργήσει ιδιαίτερο πρόβλημα στο Μιχάλη Σηφάκη που μπλόκαρε ξανά. Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, με μακρινά σουτ όπως αυτά των Τετέ στο 48' και Βούκτσεβιτς στο 49'. Στο 54’ ο Τσουράκης που βρέθηκε σε καλή θέση, έκανε ένα δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 72’ ο Τζίλβαν έκανε μία καλή προσπάθεια από αριστερά, αλλά η σέντρα-σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 74' ο Λεβαδειακός απείλησε με κεφαλιά του Τομάς μετά από το κόρνερ του Βούκτσεβιτς, όμως και αυτή κατέληξε άουτ. Το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος με τις δυο ομάδες να μένουν ισόπαλες 0-0.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Παντελίδης, 4-2-3-1): Σηφάκης - Νικολακάκης, Τομάς, Κώτσιος, Μαχαίρας - Σάντσες, Γκόμες (61' Σοτέλο) - Μπορνταγκαράι (69' Μιλοσάβλιεφ), Βούκτσεβιτς (86' Γιακουμάκης), Κονέ - Μάντζιος.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Χριστόπουλος, 4-3-3): Ολιμπά - Κουλιμπαλί, Ιτούα, Μπανανά, Ζαραδούκας - Μαχαμάτ, Τετέ, Αγκιλέρα - Τσουράκης (86' Δημήτρης), Τζίλβαν (81' Φιγκέιρα),  Ναζλίδης (70' Τόρες).