Ιωνικός-ΟΦΗ 0-0: Έχασε πολύτιμο έδαφος για τα πλέι οφ η Κρητική ομάδα (vid)

Ιωνικός ΟΦΗ
 clock 19:08 | 19/02/2022

Ο ΟΦΗ αναδείχτηκε ισόπαλος 0-0 με τον Ιωνικό στη Νίκαια και έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια για την εξασφάλιση μιας θέσης για τα πλέι οφ της Super League. Καθοριστικό ρόλο στο αποτέλεσμα έπαιξε ο Φωτιάς που ήταν στο VAR καθώς 74ο λεπτό, ο Λάμπρου ανατράπηκε στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ωστόσο ο διαιτητής από την Πέλλα δεν ειδοποίησε τον Ευαγγέλου να δώσει πέναλτι αντί για φάουλ. Μάλιστα σε αυτή τη φάση ο Γκαγιέγος παραλίγο να σκοράρει, όμως το φάουλ του χτύπησε στα πόδια του Χουτεσιώτη.

Αρκετά καλό το ξεκίνημα της αναμέτρησης από τον ΟΦΗ, ο οποίος με το… καλημέρα του αγώνα προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Η πρώτη φάση ήρθε στο τρίτο λεπτό, με το αδύναμο σουτ του Μπαλογιάννη να μην ανησυχεί τον Χουτεσιώτη.

Από το 15’ και μετά, ο Ιωνικός μετά το νωθρό του ξεκίνημα κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα, με τους γηπεδούχους να απειλούν κατά βάση από στημένες φάσεις και κόρνερ. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα και από το… πουθενά, ο ΟΦΗ έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Χουτεσιώτης έκανε τραγικό λάθος πασάροντας στον Φελίπε μέσα στην περιοχή, εκείνος έσπασε αριστερά στον Τσιλιανίδη, το σουτ του οποίου τελευταία στιγμή βρήκε σε αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, οι Κρητικοί έχασαν μία ακόμα μεγάλη στιγμή, όταν ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έβγαλε το πλασέ του Ντουρμισάι από πλεονεκτική θέση. Στο 26', υπήρξε μια μικρή διακοπή, όταν ο Άοσμαν χτύπησε με αγκωνιά τον Μαρινάκη στην πλάτη, με το VAR να ελέγχει τη φάση (μόνο για κόκκινη κάρτα μπορεί να επέμβει το VAR), με τον Ευαγγέλου τελικώς να μην δείχνει ούτε κίτρινη!

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό με εκατέρωθεν καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες! Ο Ιωνικός ήταν εκείνος που άνοιξε τον «χορό» των φάσεων, όταν στο 48' και έπειτα από προβολή του Μπαλογιάννη σε γύρισμα του Βαλεριάνου ο Επασί έβγαλε δύσκολα στη δεξιά του γωνία, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα το σουτ του Άοσμαν μπλόκαρε ο Καμερουνέζος γκολκίπερ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Φελίπε θα απειλήσει με κεφαλιά, απαντώντας για τον ΟΦΗ.

Στο 56', ο Σύριος μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων απείλησε ξανά, αυτή τη φορά από στημένη φάση, με την εκτέλεση του φάουλ να φεύγει εκατοστά πάνω από την εστία. Ένα δεκάλεπτο μετά, ο Ιωνικός «άγγιξε» το γκολ, στη μεγαλύτερη στιγμή του στο ματς, όταν μετά από γλυκιά σέντρα του Μύγα από τα δεξιά, ο Επασί έβγαλε με υπερένταση την καρφωτή κεφαλιά του Τουράμ.

Σε εκείνο το σημείο, ο ΟΦΗ πήρε την «σκυτάλη», απειλώντας αρχικώς με το δυνατό σκαστό σουτ του Μπαλογιάννη στο 68', και εν συνεχεία δευτερόλεπτα μετά με το ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Τσιλιανίδη. Δύο λεπτά αργότερα, ο 27χρονος επιθετικός των φιλοξενούμενων δοκίμασε εκ νέου τα αντανακλαστικά του Χουτεσιώτη από μακριά.

Ο ΟΦΗ στο 74΄ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Λάμπρου από τον Ρομαό (οριακά στην γραμμή της μεγάλης περιοχής), ο Ευαγγέλου και πάλι κατόπιν συμβολή του VAR έδωσε το φάουλ που εκτέλεσε ο Γκαγιέκος, αλλά για μια ακόμη φορά έπεσε επάνω στο… τοίχος του Χουτεσιώτη.

Στις καθυστερήσεις το παιχνίδι πήρε “φωτιά” καθώς στο 2ο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Επασί μπλόκαρε στην κεφαλιά του Μάναλη. Ένα λεπτό αργότερα ο Μαρινάκης με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ λίγο αργότερα ο Επασί με μία ακόμη καταπληκτική ενέργεια έδιωξε σε κόρνερ από το σουτ του Άοσμαν. Με την λήξη του αγώνα, ο Νέϊρα επέλεξε να πάει με επιθετικό τρόπο στον διαιτητή που του έδειξε κόκκινη κάρτα, με συνέπεια να χρειαστεί να χάσει ένα παιχνίδι στη συνέχεια.

Ο τερματοφύλακας του Ιωνικού ήταν ο κορυφαίος του αγωνιστικού χώρου, ενώ πολύ καλοί για τον Ιωνικό ήταν και οι Άουσμαν, Κάνιας, Μύγας, Μάντζης.
Οι Επασί, Μπαλογιάννης, Μαρινάκης, Νέιρα και Γκαγιέχος ήταν οι καλύτεροι του ΟΦΗ.

Ιωνικός (Δ. Σπανός): Χουτεσιώτης, Κιάκος (55΄ Τουράμ), Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Σάντσεζ, Κάνιας (84΄ Πλατέλας) Ρομαό, Μύγας, Άοσμαν, Ντάλσιο, Μάντζης (77΄ Μάναλης)

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Επασί, Βούρος, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Μαρινάκης, Μεγιάδο, Νέϊρα, Γκαγιέχος, Τσιλιανίδης (70΄ Λάμπρου), Ντουρμισάϊ (31΄ Μπουζούκης), Λουίς Φελίπε

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Τελικός Κυπέλλου μπάσκετ με «clasico» εννέα χρόνια μετά

Super League 2: Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ Β- Κυριακή τα ματς των Κρητικών ομάδων (vid)