Ιωνικός-Εργοτέλης 2-1 : Η διαιτησία "έκλεψε" την άνοδο της Ηρακλειώτικης ομάδας(vid)

clock 17:30 | 19/05/2021

Ο Ιωνικός με την βοήθεια τησ διαιτησίας επικράτησε με 2-1 του Εργοτέλη στη Νικαία και εξασφάλισε την απευθείας άνοδο στη Super League.Κατάφορη αδικία για τους “κιτρινόμαυρους”, που ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 9 παίκτες.

Στα μπαράζ της SL2 οδηγείται οριστικά η Ξάνθη μετά την τεράστια νίκη που σημείωσε σε βάρος του Λεβαδειακού με 1-0.

Ο Ιωνικός μπήκε δυνατά στο γήπεδο και πίεσε στα πρώτα λεπτά τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι άντεξαν στην πίεση και μετά το 15ο λεπτό ισορρόπησαν το παιχνίδι. Μάλιστα, στο 18ο λεπτό ο Εργοτέλης απείλησε με απευθείας εκτέλεση του Μπουρσέλη, που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ο Ιωνικός είχε την πρωτοβουλία στο πρώτο μέρος, αλλά του έλειπε η μεγάλη ευκαιρία, με τον Εργοτέλη να αμύνεται υποδειγματικά. Στο 43ο λεπτό οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε πτώση του Κουϊρουκίδη μετά από μαρκάρισμα του Μπάτζιου, με τον διαιτητή Φωτιά να δίνει κόρνερ, το οποίος πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε «ροντέο», με τον Εργοτέλη να αδικείται κατάφορα και να του στερείται η άνοδος.

Στο 60’ ο Εργοτέλης βρήκε το γκολ, που ήθελε με σκόρερ τον Κοκκίνη. Ο Μανουσάκης μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και γύρισε παράλληλα στη μικρή περιοχή, με τον Κοκκίνη να σκοράρει από κοντά και να ανοίγει το σκορ.

Και φτάνουμε στο 73ο λεπτό, όπου ο διαιτητής Φωτιάς, είδε φάουλ σε μαρκάρισμα του Τσέλιου, τον οποίο, μάλιστα, τιμώρησε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αποβάλλοντας τον. Στην εκτέλεση του φάουλ, ο Κατσιμήτρος έχασε την μπάλα, στη συνέχεια του έγινε φάουλ από δύο παίκτες του Ιωνικού, το οποίο δε σφυρίχτηκε ποτέ και ο Μουμίν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας για τους γηπεδούχους.

Αυτή η φάση προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών και του πάγκου του Εργοτέλη, με το παιχνίδι να διακόπτεται για τέσσερα λεπτά μετά από αψιμαχίες  παικτών των δύο ομάδων.

Ο Εργοτέλης έχασε καλή ευκαιρία στο 81ο λεπτό να πάρει ξανά το προβάδισμα, όμως ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε την εκτέλεση φάουλ του Μπουτσάκη.

Ο Ιωνικός κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή στο ίδιο λεπτό, με τον Μάναλη να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας των ¨κιτρινόμαυρων» και με πλασέ μέσα από την περιοχή «εκτέλεσε» τον Κατσιμήτρο(2-1).

Στο 87’ Ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποζατζίδη, ενώ στις καθυστερήσεις, το σουτ του Μπουτσάκη έφυγε λίγο έξω από την εστία του Ιωνικού. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Εργοτέλης έμεινε και εννέα παίκτες, μετά την αποβολή του Πέιου για μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 2-1, με τον Ιωνικό να παίρνει την άνοδο στη Super League και τον Εργοτέλη να παραμένει στη δεύτερη Εθνική κατηγορία, έχοντας, όμως, αδικηθεί από τη διαιτησία στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της χρονιάς.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ, Σίνγκ (67′ Πλατέλλας,), Παπαγεωργίου, Κυργιας, Κοτσώνης (22′ λ.τ. Μουστάκης – 67′ Μάναλης)), Γκοτσούλιας, Μουμίν, Ματσούκας, Ρόλε, Κουϊρουκίδης (67′ Κάστρο)

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (64′ Μποζατζίδης), Πέϊος, Τσέλιος, Κόλα, Άππι (54′ Κοκκίνης), Μπουρσέλης (84′ Πατρινός), Κόνρααντ (54′ Μπουτσάκης), Μανουσάκης (84′ Κόατενγκ)

Αξίζει να σημειωθεί ότι σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Ιωνικός είχε... φιλάθλους στο γήπεδο. Στο άλλο ματς η Ξάνθη έκανε το 1-0 και τελικά κατέλαβε την 2η θέση αφήνοντας τον Λεβαδειακός εκτός. Στην 4η θέση ολοκλήρωσε ο Εργοτέλης.