Η τύχη γύρισε την πλάτη στην ΑΕΚ(video)

clock 23:59 | 02/10/2018

Σε ένα απίστευτο ματς η Μπενφίκα επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου του Champions League. Οι παίκτες του Ουζουνίδη βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ με 2-0 (6' Σεφέροβιτς, 15' Γκριμάλδο), αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Κλωναρίδη (53', 63'). Οι Πορτογάλοι, όμως, που έπαιζαν με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο, λόγω της αποβολής του Ντίας, πήραν τη νίκη χάρη στο γκολ του Σεμέδο στο 74'.
Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ρούμπεν Ντίας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Διαιτητής: Ορελ Γκρίνφελντ (Ισραήλ)
Κίτρινες: Πόνσε, Μπακασέτας - Ρούμπεν Ντίας, Γκριμάλντο
Κόκκινη: Ρούμπεν Ντίας (45+3΄ - δεύτερη κίτρινη)

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου (λ.τρ. Τσόσιτς), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες (80΄ Γκάλο), Γαλανόπουλος, Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Μάνταλος, Πόνσε (λ.τρ. 61΄ Γιακουμάκης)
ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ρούι Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Κόντι, Γκριμάλντο, Φέισα, Γκέντσον, Πίτσι (62΄ Αλφα Σεμέντο), Ράφα (84΄ Σέρβι), Σάλβιο (46’  Λέμα), Σεφέροβιτς
Εισιτήρια: 31.154
Εισπράξεις: 396.499