Η δικαιολογημένη οργή του Μούσα Μαρεγκά (video)

clock 17:18 | 17/02/2020

Εκτός εαυτού ο Μούσα Μαρεγκά μετά τη ρατσιστική επίθεση που δέχτηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα Γκιμαράες-Πόρτο.

Η αλήθεια είναι πως το κακό με τις ρατσιστικές επιθέσεις σε ποδοσφαιριστές έχει παραγίνει στην Ευρώπη. Τέτοια περιστατικά δεν συναντάμε μόνο στη Ρωσία, την Ουκρανία ή την Πολωνία που το έχουμε… συνηθίσει, αλλά και σε χώρες όπως η Αγγλία και η Ιταλία. Την Κυριακή έγινε ένα απίστευτο σκηνικό στην Πορτογαλία και συγκεκριμένα στο ματς της Γκιμαράες με την Πόρτο.

Στο 60ό λεπτό ο Μούσα Μαρεγκά των φιλοξενούμενων σκόραρε και έκανε το σκορ 1-2. Από εκείνη τη στιγμή οπαδοί των γηπεδούχων άρχισαν να βρίζουν και να επιτίθενται ρατσιστικά στον Αφρικανό επιθετικό. Αρχικά, ο Μαρεγκά από το Μάλι προσπάθησε να κρατήσει την ψυχραιμία του, αλλά 10 λεπτά μετά δεν άντεξε. Αποφάσισε να αποχωρήσει μόνος του από το γήπεδο, παρά τις προσπάθειες συμπαικτών και αντιπάλων να τον μεταπείσουν. Ο διαιτητής δεν τον προστάτευσε σε καμία περίπτωση, δεν διέκοψε το ματς -ως όφειλε- βάσει οδηγίας της ΟΥΕΦΑ και μάλιστα του έδειξε και κίτρινη κάρτα.

Ο Μαρεγκά έκανε και χειρονομίες στους οπαδούς της Γκιμαράες, που βάσει κανονισμού θα έπρεπε να τιμωρηθούν. Αν όμως συμβεί κάτι τέτοιο, θα πρόκειται για μνημείο απανθρωπιάς από πλευράς των ποδοσφαιρικών αρχών της Πορτογαλίας.

Ούτε μετά το τέλος της αναμέτρησης, πάντως, ηρέμησε ο 29χρονος που ανέβασε στο Instagram μια οργισμένη ανάρτηση κατά του διαιτητή και των οπαδών της Γκιμαράες που τον έβριζαν, τους οποίους προέτρεψε να πάνε να γαμ…

Και να φανταστεί κάποιος ότι τη σεζόν 2016-17 ο Μαρεγκά έπαιξε στην Γκιμαράες και μάλιστα σημείωσε 15 γκολ. Δηλαδή, αυτοί που τον αποθέωναν τότε, τώρα τον βρίζουν. Θλίψη…