Χερενφέιν – ΟΦΗ 2-0: Ήττα στο πρώτο φιλικό-Έχασε τον Λαμπρόπουλο(vid)

ofi-xerefen
 clock 22:13 | 20/07/2023

Με 2-0 έχασε ο ΟΦΗ από τη Χερενφέιν στον πρώτο του φιλικό αγώνα στην Ολλανδία, όπου και πραγματοποιεί το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του. Τραυματίστηκε ο Λαμπρόπουλος.

Στο 20’ ο ΟΦΗ είχε την πρώτη του καλή στιγμή με τον Μοσκέρα (σουτ άουτ) αλλά ένα λεπτό μετά δέχθηκε το γκολ. Ο Σαχράουι πήρε την μπάλα από τον Όλσον, και με δυνατό σουτ με το αριστερό, μέσα από την περιοχή νίκησε τον Χριστογεώργο.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους η ατυχία χτύπησε την πόρτα του Βασίλη Λαμπρόπουλο, ο οποίος συγκρούστηκε με τον Ασάν Ντιουσέ και έσπασε τα δόντια του με αποτέλεσμα να μεταφερθεί στο νοσοκομείο!

Στο 67’ οι Ολλανδοί είχαν διπλό δοκάρι με Μπόχνιεβιτς, Τιμόσι. Ο πρώτος επτά λεπτά αργότερα με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Μανδά και έγραψε το 2-0.

Στα τελευταία λεπτά αποχώρησε τραυματίας ο Τίμερμαν για την ολλανδική ομάδα ενώ στο 85’ η καλύτερη στιγμή για τον ΟΦΗ με ένα υπέροχο γυριστό του Ντουρμισάι με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι (βρήκε την μπάλα και ο Μπέκεμα).

Διπλή χαμένη ευκαιρία από τον Γκρόνινγκ στο 88’ μετά την υπέροχη ενέργεια του Ριέρα από αριστερά.

Χερενφέιν: Νόπερτ, Μπόχνιεβιτς, Ότελε, Κέλερτ, Κάρλσμπακ, Αλί, Νάνελι, Όλσον, Σαράουι, Ταχίρι, Χάγιε. Έπαιξαν και οι Τιμόσι, Μίλαν βαν Έβικ, Πελέ, Μπέκεμα, Τίμερμαν,

ΟΦΗ (α’ ημίχρονο): Χριστογεώργος, Λαμπρόπουλος, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Γρίβας, Τοράρινσον, Ντιουσέ, Μπάκιτς, Τοράλ (34’ Νέιρα), Φελίπε (34’ Ντίκο), Μοσκέρα

ΟΦΗ (β’ ημίχρονο): Μανδάς, Καρώ, Βούρος, Αμπάντα, Λάρσον, Αποστολάκης, Μεγιάδο, Ριέρα, Νέιρα (64’ Ντουρμισάι), Γκρόνινγκ, Ντίκο (82’ Μοχάναν).

Ο Βάλντας Νταμπράουσκας  στέκεται στα λάθη της ομάδας του.

Οπως τόνισε, μπορεί τα αποτελέσματα στα φιλικά να μην παίζουν μεγάλο ρόλο, αλλά ο ίδιος εμφανίστηκε απαιτητικός.