Χειμερινοί Ολυμπιακοί αγώνες: Τα αποτελέσματα της Τρίτης (13/2)

clock 18:58 | 13/02/2018

Ολοκληρώθηκε την Τρίτη (13/2), η 4η μέρα των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων .
Δείτε τους νικητές των αγωνισμάτων:
Το δεύτερο διαδοχικό χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιό της κατέκτησε η Ναταλί Γκαϊζενμπέργκερ στο μονό λουτζ, στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες της Πιονγκτσάνγκ. Η Γερμανίδα αστυνομικός ολοκλήρωσε τις τέσσερις κούρσες της στο αγώνισμα σε 3:05.232 και υπερασπίστηκε τον τίτλο που κατέκτησε πριν από τέσσερα χρόνια στο Σότσι. Παράλληλα, η Γκαϊζενμπέργκερ έφτασε τα τρία χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια, καθώς ήταν πρώτη και στην ομαδική σκυταλοδρομία στην διοργάνωση της Ρωσίας. Την δεύτερη θέση πήρε άλλη μια Γερμανίδα, η Νταγιάνα Αϊτμπέργκερ, με επίδοση 3:05.599, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Άλεξ Γκαφ από τον Καναδά (3:05.644).

Ο Κλάεμπο νικητής στο σπριντ κλασικής τεχνικής

Ο Γιοχάνες Χόεσφλοτ Κλάεμπο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο σπριντ κλασικής τεχνικής των ανδρών, στο σκι δρόμων αντοχής των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων της Πιονγκτσάνγκ. Ο Νορβηγός αθλητής ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στον τελικό του αγωνίσματος σε 3:05.75 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, την ώρα που το ασημένιο μετάλλιο κρίθηκε στα εκατοστά του δευτερολέπτου.

Νικητής σε αυτή τη «μάχη» ήταν ο Ιταλός Φεντερίκο Πελεγκρίνο (3:07.09) που ήταν δύο εκατοστά ταχύτερος από τον Αλεξάντερ Μπολσούνοφ, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο ως Ολυμπιακός Αθλητής από τη Ρωσία (3:07.11).

Ολλανδική κυριαρχία στα 1.500 μέτρα ανδρών

Ολλανδικό «χρώμα» είχε ο τελικός των 1.500 μέτρων ανδρών στο πατινάζ ταχύτητας των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων της Πιονγκτσάνγκ, καθώς τις πρώτες δύο θέσεις στο αγώνισμα κατέκτησαν ισάριθμοι αθλητές από τη «χώρα της τουλίπας».

Ο Κιέλντ Νούις, ο οποίος είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής στο αγώνισμα, κάλυψε την απόσταση σε 1:44.01 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, ενώ ο Πάτρικ Ρουστ με 1:44.86 συμπλήρωσε το «1-2» για τους «οράνιε». Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Νοτιοκορεάτης Μιν Σέοκ Κιμ (1:44.93), σκορπώντας τον ενθουσιασμό στις κερκίδες του "Gangneung Oval".

Η Νίλσον χρυσό  στο σπριντ του σκι δρόμων αντοχής

Η Στίνα Νίλσον ήταν... ασυναγώνιστη στον τελικό του σπριντ κλασικής τεχνικής, στο σκι δρόμων αντοχής των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων της Πιονγκτσάνγκ.

Η αθλήτρια από τη Σουηδία ολοκλήρωσε την προσπάθειά της σε 3:03.84 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την κάτοχο του τίτλου στο αγώνισμα από τους Χειμερινούς του Σότσι το 2014. Η Μάικεν Κάσπερσεν Φάλα από τη Νορβηγία πήρε το ασημένιο μετάλλιο με 3:06.87, ενώ τρίτη ήταν η Γιούλια Μπελορούκοβα ως Ολυμπιακή Αθλήτρια από τη Ρωσία (3:07.21).

Τρίτο μετάλλιο για την Αριάνα Φοντάνα

Η Αριάνα Φοντάνα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 500 μέτρα του πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα, στο πλαίσιο των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων της Πιονγκτσάνγκ. Η Ιταλίδα αθλήτρια κάλυψε την απόσταση σε 42.569 και, μετά την εξέταση του "photo finish" για την «πρωτιά» με την Τσόι Μιν-τζέονγκ από τη Νότια Κορέα, η οποία αργότερα ακυρώθηκε, στέφθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της «χρυσή» Ολυμπιονίκης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το 2010 η 27χρονη Φοντάνα ήταν τρίτη στα 500 μέτρα στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς του Βανκούβερ, ενώ πριν από τέσσερα χρόνια στο Σότσι ήταν δεύτερη στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Γιάρα Φαν Κέρκχοφ από την Ολλανδία που κάλυψε τα 500 μέτρα σε 43.256, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Κιμ Μπουτέν από τον Καναδά (43.881).

Ο Καναδάς το χρυσό μετάλλιο στo κέρλινγκ

Ο Καναδάς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα μικτά διπλά του κέρλινγκ, αγώνισμα που έκανε στους Χειμερινούς Αγώνες της Πιονγκτσάνγκ το ντεμπούτο του στο Ολυμπιακό πρόγραμμα. Το δίδυμο των Κέιτλιν Λόουζ και Τζον Μόρις νίκησε 10-3 στον τελικό την ομάδα της -παγκόσμιας πρωταθλήτριας- Ελβετίας, την οποία αποτελούσαν οι Τζένι Πέρετ και Μάρτιν Ρίος.

Υπενθυμίζεται ότι νωρίτερα οι Αναστασία Μπριζγκάλοβα και Αλεκσάντρ Κρουσελνίτσκι ως Ολυμπιακοί Αθλητές από τη Ρωσία κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο, αφού νίκησαν στον «μικρό τελικό» τους Νορβηγούς Κριστίν Σκάσλιεν και Μάγκνους Νεντρεγκότεν με 8-4.