Χάλκινο ο Μάρας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυμναστικής

clock 19:28 | 19/04/2015

Το χάλικο μετάλλιο κατέκτησε ο Βλάσης Μάρας στο μονόζυγο, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής που διεξάγεται στο Μονπελιέ της Γαλλίας. Ο Έλληνας πρωταθλητής εκτέλεσε άψογα τα πρόγραμμά του και βαθμολογήθηκε με 14.666 βαθμούς, οι οποίοι του χάρισαν την 3η θέση του βάθρου.

Ο 32χρονος Ελληνας γυμναστής, που έχει αναδειχθεί πέντε φορές πρωταθλητής Ευρώπης στο συγκεκριμένο όργανο, πήρε αυτή τη φορά το χάλκινο μετάλλιο. Την πρώτη θέση με 14.833 πόντους πήρε ο Κροάτης Μάριο Μόζνικ, ενώ με 14.766 πόντους, δεύτερος ήταν ο Βρετανός Σαμ Όλντχαμ.

Πέμπτη η Μιλλούση στην δοκό ισορροπίας
Την πέμπτη θέση κατέκτησε η Βάσω Μιλλούση στον τελικό της δοκού ισορροπίας, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής που διεξάγεται στο Μονπελιέ της Γαλλίας.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε πτώση και αρκέστηκε σε 13,266 βαθμούς, σε έναν τελικό που είχε άτυχες στιγμές για αρκετές αθλήτριες, μεταξύ αυτών και για την κάτοχο του τίτλου, τη Ρωσίδα Μαρία Χαρένκοβα, που περιορίστηκε στην έκτη θέση.

Νικήτρια ήταν η Ρουμάνα Αντρεα Μουντεάνου με 14,366β., με δεύτερη τη Βρετανή Ρεμπέκα Ντάουνι (14,300) και τρίτη τη Γαλλίδα Κλερ Μαρτέν (14,200