GP Μαϊάμι: Νικητής ο Φερστάπεν

Φερστάπεν
 clock 06:43 | 09/05/2022

Ο Μαξ Φερστάπεν κατέκτησε την πρώτη θέση στο Grand Prix του Μαϊάμι, παίρνοντας την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Formula 1. Δεύτερος ο Λεκλέρ, τρίτος ο Σάινθ.

Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής, ο οποίος εκκίνησε από την τρίτη θέση, πήρε την πρωτιά από τον Σαρλ Λεκλέρ και πανηγύρισε την τρίτη του φετινή και δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα της Formula 1.

Ο Μονεγάσκος οδηγός της Ferrari, παρά το γεγονός ότι κατέκτησε την pole position δεν την αξιοποίησε, μένοντας στη δεύτερη θέση, ενώ στη τρίτη ακολούθησε ο Κάρλος Σάινθ.

Στην τέταρτη θέση βρέθηκε ο Πέρεζ, ενώ στις θέσεις 5-6 τερμάτισαν οι Ράσελ και Χάμιλτον.

Ο Μαξ Φερστάπεν μίλησε για το πώς έζησε το όλο τριήμερο, τονίζοντας ότι ήταν ένα τρομερό Grand Prix όχι μόνο για τον ίδιο αλλά και για ολόκληρη την Formula 1.Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Ήταν ένα τρομερό Grand Prix συνολικά για τη Formula 1. Ήταν ένας πολύ δύσκολος αγώνας από πλευράς σωματικής κόπωσης.

Μέχρι το τέλος ήταν συναρπαστικός αγώνας. Είμαι απίστευτα χαρούμενος με τη νίκη μου εδώ στο Μαϊάμι. Ήταν μία απίστευτη Κυριακή για εμάς».

Άρης-Ολυμπιακός 0-1: Ανανεωμένος έκανε νέο διπλό στη Θεσσαλονίκη-Αποτελέσματα,συνέχεια

ΒΟΛΕΙ: Δεν κατάφεραν την άνοδο στην Α2 οι γυναίκες του ΟΦΗ-Ανέβηκαν τα Χανιά