Γεωργία-Ελλάδα 4-2 πέν. (0-0 κ.δ.): Οδυνηρός αποκλεισμός για την Εθνική στα πέναλτι(vid)

γεωργια-ελλαδα
 clock 20:57 | 26/03/2024

Η Ελλάδα πάλεψε, τα έδωσε όλα για 120 και πλέον λεπτά αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει τον τελικό των τελικών κόντρα στη Γεωργία και έμεινε εκτός της τελικής φάσης του Euro 2024 μετά την ήττα της από τη Γεωργία στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2 και ενώ η κανονική διάρκεια και η παράταση είχαν λήξει χωρίς τέρματα. Οι Μπακασέτας και Γιακουμάκης αστόχησαν στη ρώσικη ρουλέτα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Η ομάδα του Πογέτ στάθηκε άτυχη στην παράταση καθώς ήταν ανώτερη είχε κλασικές φάσεις για να σκοράρει ένα γκολ που θα της έδινε τη νίκη με μεγαλύτερη όλων το δοκάρι του Μαυροπάνου.

Το πλάνο του Πογέτ, με τους ίδιους έντεκα

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν άλλαξε καθόλου τα πλάνα του και τη σκέψη του αναφορικά με την ενδεκάδα κόντρα στη Γεωργία σε σχέση με τους έντεκα που ξεκίνησαν κόντρα στο Καζακστάν.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός μπορεί να είχε στο μυαλό του 1-2 αλλαγές αλλά ο τρόπος με τον οποίο μπήκαν οι Έλληνες διεθνείς στο προηγούμενο παιχνίδι τον έκαναν να χρησιμοποιήσει ακριβώς την ίδια ενδεκάδα.

Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Βλαχοδήμος με τον Μπάλντοκ να παίζει στο δεξί άκρο και τον Τσιμίκα στο αριστερό ενώ οι Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος ήταν στο κέντρο της άμυνας. Μπροστά τους έπαιξε ο Κουρμπέλης με τον Μάνταλο να παίζει δίπλα του και τον Μπακασέτα μπροστά τους. Ενώ στην τριάδα της επίθεσης βρέθηκαν και πάλι οι Μασούρας, Πέλκας, Ιωαννίδης.

Από την άλλη ο τεχνικός της Γεωργίας, Βιλί Σανιόλ, είχε στην αρχική του ενδεκάδα τόσο το μεγάλο αστέρι, τον Κβαρατσχέλια όσο και τον Ζιβζιβάντζε ο οποίος έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης των γηπεδούχων.

kosmos

Ένταση, μονομαχίες και λίγες φάσεις στο πρώτο 45λεπτο

Το πρώτο ημίχρονο είχε ένταση, δυνατές μονομαχίες, κάρτες και για τις δύο ομάδες αλλά ελάχιστες φάσεις καθώς τόσο η Ελλάδα όσο και η Γεωργία είχαν στο μυαλό τους πως θα κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα και όχι πως θα πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Κάθε προσπάθεια των δύο ομάδων για κάτι καλό στην αντίπαλη περιοχή έμενε ημιτελής.

Είτε είχε να κάνει με βαθιές μπαλιές προς τον Ιωαννίδη ώστε να γίνει κάτοχος και να προσπαθήσει να απειλήσει, είτε με ενέργειες του Κβαρατσχέλια ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να βρει τελική προς την εστία του Βλαχοδήμου.

Στο 9' η Ελλάδα έψαξε μια τέτοια φάση με τον Ιωαννίδη να φεύγει στην πλάτη και τον Ντβάλι με ωραίο τάκλιν να κόβει σε κόρνερ. Η πρώτη υποψία ευκαιρίας για τους γηπεδούχους ήρθε λίγο μετά τη συμπλήρωση 10 λεπτών σε εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά με τον Ντβάλι να μην μπορεί με κεφαλιά να βρει τη μπάλα και να την στείλει προς την εστία.

Τριάντα λεπτά αργότερα και πάλι ο Ιωαννίδης έγινε κάτοχος της μπάλας προσπάθησε να τη φέρει μπροστά του δεν τα κατάφερε, ο Πέλκας μπήκε στη φάσηυ, αλλά έπεσε μόνος του μέσα στην περιοχή και δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τρία ακόμη σουτ για την Γεωργία και την πρώτη τελική στην εστία από τους γηπεδούχους. Αρχικά στο 44' ο Κοτσορασβίλι έκανε ένα σουτ με τη μπάλα να φεύγει αρκετά πάνω από την εστία του Βλαχοδήμου. Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ στα αριστερά με τον Ζιβζιβάτζε να εκτελεί και τον Έλληνα γκολκίπερ να διώχνει σε κόρνερ.

Και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Κβερκβέλια που έκανε το πρώτο σουτ με τον Χατζηδιάκο να πέφτει στα πόδια του και να κόβει ενώ στη συνέχεια το σουτ του Σενγκέλια έφυγε έξω.

Ανέβασε την απόδοση της η Ελλάδα

Το δεύτερο μέρος στην Τιφλίδα ξεκίνησε χωρίς αλλαγές και για τις δύο ομάδες και με την Ελλάδα να προσπαθεί να πιέσει περισσότερο ψηλά και να βγάλει πιο ορθολογικές επιθέσεις και όχι με τόσο βαθιές μπαλιές. Και πάλι όμως καμία ομάδα δεν μπορούσε να βρει τελική προς την εστία των Μαμαρντασβίλι και Βλαχοδήμο αντίστοιχα.

Στο 60' ο Πογέτ προχώρησε σε δύο αλλαγές, η μία αναγκαστική. Ο Μπάλντοκ είχε μια ενόχληση και έδωσε τη θέση του στον Ρότα ενώ ο Κωνσταντέλιας πέρασε στην αναμέτρηση αντί του Πέλκα.

Πέντε λεπτά αργότερα η Ελλάδα απείλησε με τον Τσιμίκα. Ο Κωνσταντέλιας έγινε αποδέκτης της μπάλας στα αριστερά, ο μικρός έδωσε στον μπακ της Λίβερπουλ που έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας.

Η Ελλάδα υποχρεώθηκε και σε άλλη αναγκαστική αλλαγή στο 71' καθώς ο Κουρμπέλης ένιωσε ενοχλήσεις με τον Σιώπη να μπαίνει στο παιχνίδι.

Η πρώτη "τελική" στην εστία για την Ελλάδα ήρθε στο 81' όταν σε εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά ο Χατζηδιάκος στην προσπάθεια του να πάρει την κεφαλιά, τη βρήκε με τον ώμο και την έστειλε προς την εστία με τον Μαμαρντασβίλι να πιάνει με ευκολία τη μπάλα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ελλάδα είχε τη στιγμή της όταν σε σέντρα του Μασούρα από τα δεξιά ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία της Γεωργίας. Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι βγήκαν στην επίθεση με τον Κβαρατσχέλια να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, έκανε την ντρίμπλα και το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει.

Το 90λεπτο της κανονικής διάρκειας ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση για να "λύσουν" τις διαφορές τους.

Τράνταξε το δοκάρι η κεφαλιά του Μαυροπάνου

Η πρώτη φάση στο πρώτο μέρος της παράτασης άνηκε στη Γεωργία με τον Κβαρατσχέλια αποδέκτη της μπάλας μέσα στην περιοχή να κάνει το σουτ το οποίο έφυγε εκτός εστίας του Βλαχοδήμου.

Η Ελλάδα απάντησε στο 101' όταν ο Μπακασέτας έγινε αποδέκτης της μπάλας εκτός περιοχής, την έφερε στο αριστερό, έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Μαμαρντασβίλι έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ τη μπάλα.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στάθηκε άτυχο στο επόμενο λεπτό καθώς σε εκτέλεση κόρνερ του Τσιμίκα από τα αριστερά ο Μαυροπάνος σηκώθηκε ψηλότερα απ' όλη την άμυνα της Γεωργίας, πήρε την κεφαλιά η οποία τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μαμαρντασβίλι.

Και στο 103' του αγώνα η Ελλάδα απείλησε ξανά όταν ο Γιακουμάκης έστρωσε στον Ρότα δεξιά της περιοχής, έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Ο Βλαχοδήμος κράτησε το μηδέν στο 105'

Η Γεωργία βρήκε και αυτή μια καλή στιγμή στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο της παράτασης μετά από λάθος στην άμυνα της Ελλάδας. Ο Μαυροπάνος έκανε λάθος πάσα με τον Μκεαουτάτζε να πιάνει την μπάλα, έφυγε στα δεξιά γύρισε προς το ύψος της μικρής περιοχής με τον Νταβιτασβίλι να κάνει το πλασέ και τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει με το πόδι του σωτήρια και να κρατάει το μηδέν στην εστία της Ελλάδας.

Στο 110' η Γεωργία με τον Τσιταϊσβίλι να περνάει όποιον βρήκε μπροστά του από τα αριστερά, πάτησε περιοχή και υπό την πίεση του Ρότα και του Μαυροπάνου έκανε το συρτό σουτ με τον Βλαχοδήμο και πάλι να απομακρύνει τη μπάλα σε κόρνερ ενώ στην εξέλιξη και την εκτέλεση του ο Ντβάλι πήρε την κεφαλιά αλλά ήταν αρκετά άστοχος.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Κβερκβέλια, Κάσια, Ντβάλι, Σενγκέλια (86' Τσιταϊσβίλι), Κιτεϊσβίλι (104' Κβεκβεσκίρι), Κοτσορασβίλι, Κακαμπάτζε, Κακβετάτζε (104' Νταβιτασβίλι), Ζιβζιβάντζε (74' Μικελτάτζε), Κβαρατσχέλια (109' Κβιλιτάια).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ (60' Ρότα), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (106' Ρέτσος), Τσιμίκας, Κουρμπέλης (67' Σιώπης), Μάνταλος (98' Μπουχαλάκης), Μπακασέτας, Μασούρας, Πέλκας (61' Κωνσταντέλιας), Ιωαννίδης (90+1' Γιακουμάκης).

Δήμος Ηρακλείου: Στην τελική ευθεία η οργάνωση διεξαγωγής της Ολυμπιακής Λαμπαδηδρομίας