Γαλλία – Αυστραλία 4-1: Επίδειξη ισχύος οι «τρικολόρ»(vid)

ΓΑΛΛΙΑ
 clock 23:04 | 22/11/2022

Στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του 4ου ομίλου, η Γαλλία ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και αφού έκανε επίδειξη ισχύος, νίκησε εύκολα την Αυστραλία με 4-1. Τα «Καγκουρό» πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 9’ όταν μετά από σέντρα του Λέκι, ο Γκούντγουϊν βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ νίκησε τον Γιορίς και έκανε το 0-1.

Στη συνέχεια οι «τρικολόρ» ανέβασαν στροφές και έφτασαν στην ισοφάριση στο 27’. Ο νεοεισλεθών Τ. Ερνάντεζ έκανε ωραία σέντρα και ο Ραμπιό με κεφαλιά μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα, από ασίστ του Ραμπιό, ο Ζιρού σε κενή εστία με σουτ σημείωσε το 2-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Αυστραλία είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Ιρβάιν.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 61’ ο Εμπαπέ βγήκε στην πλάτη της άμυνας αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ράιαν (η προβολή του έφυγε κόρνερ). Οι Γάλλοι έκαναν τρία τα τέρματά τους στο 68’ με κεφαλιά του Εμπαπέ, μετά από θαυμάσια σέντρα του Ντεμπελέ. Μάλιστα συνέχισαν να πιέζουν στους Αυστραλούς και στο 71’ ο Ζιρού με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Εμπαπέ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-1

Διαιτητής ήταν ο Βίκτορ Γκόμες από τη Νότιο Αφρική. Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι Ντιούκ (55’), Ίρβαιν (80’)μ και Μόουι (95').

ΓΑΛΛΙΑ: Γιορίς, Παβάρ (89’ Κουντέ), Λ. Ερναντές (12’ λ.τ. Τ. Ερναντέζ), Ουπαμεκανό, Κονατέ, Τσουαμενί (77’ Φοφανά), Ραμπιό, Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Ντεμπελέ (77’ Κομάν), Ζιρού (89’ Τουράμ).

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ράιαν, Άτκινσον (85’ Ντέγκενεκ), Μπέχιτς, Σούταρ, Ρόουλς, Μόουι, ΜακΓκρί (73’ Μαμπίλ), Ιρβάιν (85’ Μπάκους), Γκούντγουϊν (74’ Κουόλ), Λέκι, Ντιουκ (56’ Κάμινγκς).

Ρονάλντο: Αποχωρεί από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Μεξικό-Πολωνία 0-0: Ο Οτσόα... νίκησε τον Λεβαντόφσκι και... χαμογέλασε η Αργεντινή(vid)