Γ Εθνική: Νίκη του AOAN στο τοπικό ντέρμπι με το Τυμπάκι - Ήττα του Αλμυρού

ΑΟΑΝ
 clock 18:12 | 07/01/2023

Στο ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία για τον Γιώργο Κούτση ο ΑΟΑΝ επιβλήθηκε με σκορ 2-0 του Α.Ο.Τυμπακίου, στο ένα από τα δύο παιχνίδια που ξεκίνησαν το Σάββατο την 8η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Παρ’ όλα αυτά, τα γκολ για τους νικητές ήρθαν αργά, με τον Σέχου ν’ ανοίγει το σκορ στο 70ό λεπτό ενώ στο 85′ ο Πλουσής διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάντως δύο δοκάρια στο 17′ με τον Μελισσόπουλο και τον Μηνά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Με αυτή τη νίκη ο ΑΟΑΝ σκαρφαλώνει στις 12 βαθμούς ενώ το Τυμπάκι παραμένει στους 4.

Ήττα του Αλμυρού στο Γάζι

Η Θύελλα Ραφήνας προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 1-0, μεταξύ 73′-75′ το μετέτρεψαν σε 3-0, αλλά ο Αλμυρός έκανε την ύστατη προσπάθεια στο φινάλε μειώνοντας αρχικά σε 3-1 κι εν συνεχεία στο τελικό 3-2.

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης καταγράφηκε στο 13ο λεπτό όταν μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκούμα, παραχώρησε κόρνερ με υπερένταση ο Χανιωτάκης.

Η Θύελλα απείλησε και έξι λεπτά αργότερα όταν ο Παντελίδης πάσαρε στον Γούλα, τον οποίο πρόλαβαν την τελευταία στιγμή οι αμυνόμενοι της Κρητικής ομάδας.

Ο Αλμυρός απείλησε στο 40ό λεπτρό με τον Κοιλιάρα να σεντράρει και τον Ένγκουέμ να κάνει την προβολή, αλλά ήταν άστοχος. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ (1-0) στο φινάλε του πρώτου μέρους (45′).

Ο Γκούμας σέντραρε και με ο Μανώλης Ντόσκας με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή νίκησε τον Χανιωτάκη και έβαλε τη Θύελλα Ραφήνας μπροστά στο σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (47′) ο Παντελίδης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τον Χανιωτάκη να παραχωρεί κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας του Αλμυρού ήταν και πάλι πρωταγωνιστικής μπλοκάροντας το σουτ του Μανώλη Ντόσκα.

Στο 55ο λεπτό ο Κατσικοκέρης σούταρε από καλή θέση, αλλά ήταν άστοχος, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Φυτόπουλος έκανε το ντεμπούτο του με τον Αλμυρό περνώντας ως αλλαγή.

Στο 65′ ο Αλμυρός απώλεσε διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Αρχικά ο Κουμής έβγαλε το σουτ του Πιερτζακόμι και στην επαναφορά της μπάλας είε “όχι” στον Κατσικοκέρη. Τρία λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Μπάνβο, έπειτα από κόρνερ του Πιερτζακόμι, ήταν άστοχη.

Στο 73ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους (0-2) με πλασέ του Παύλου Παντελίδη και δύο λεπτά αργότερα (75′) -προτού προλάβουν να συνέλθει η ομάδα του Γαζίου- η Θύελλα έκανε το 0-3 με πλασέ του Γιώργου Γούλα στην αντεπίθεση.

Απείλησε στο 80ό λεπτό ο Μπάνβο με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Πιερτζακόμι, αλλά ήταν άστοχος., ενώ εκτός εστίας κατέληξε και η προσπάθειά του ένα λεπτό αργότερα.

Στο φινάλε (90′) ο Αλμυρός μείωσε σε 1-3. Η φάση ξεκίνησε από βαθιά μπαλιά του Φραγκουλάκη, ακολούθησε η κεφαλιά – πάσα του Πιερτζακόμι και ο Άντερσον Μπάνβο σκόραρε.

Το τελικό 2-3 διαμορφώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μιχάλη Φραγκουλάκη, το οποίο κέτρδισε ο Πιερτζακόμι.

Διαιτητής: Κυριακίδης (Λασιθίου)
Βοηθοί: Βαρβαντάκης (Ρεθύμνου), Σιγανός (Λασιθίου)

Αλμυρός (Μανώλης Σουτζής): Χανιωτάκης, Ντιονίσιο, Πατινιώτης (83′ Αγαπάκης), Ξενοκτιστάκης (66′ Μπάνβο), Νικολάου (58′ Φυτόπουλος), Ενγκουέμ, Φραγκουλάκης, Πιερτζακόμι, Χαϊντίνι (46′ Αρσενίδης), Κοιλιάρας, Κατσικοκέρης.

Θύελλα Ραφήνας (Νίκος Μεσολόγγης): Κουμής, Μαργέτης, Ντόσκας (71′ Σαμάρκος), Φύτρος (87′ Ματζιώρος), Γεωργόπουλος, Μαρτίνος, Γκούμας (71′ Δημητρίου), Χίσο, Γούλας (83′ Κουτσουπιάς), Παντελίδης, Τόσκα (46′ Αράπης).