Γ Εθνική: Νίκη τίτλου στη Ραφήνα ο Γιούχτας - Υποβιβάστηκε το Τυμπάκι

γιουχτας
 clock 18:32 | 08/04/2023

Ο Γιούχτας επικρατώντας στη Ραφήνα της Θύελλας με 2-1 στο ντέρμπι κορυφής, παρέμεινε στην πρώτη θέση του 5ου ομίλου της Γ Εθνικής!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ (1-0) στο 21ο λεπτό με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ναπολέοντα Γκούμα.

Η απάντηση του Γιούχτα ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Πριν συμπληρωθεί μία ώρα παιχνιδιού (στο 58ο λεπτό) ο Μιχαλανδρέας Νύκταρης με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1).

Η “επική” ανατροπή και η νίκη (1-2) της ομάδας των Αρχανών ήρθε λίγο πριν το φινάλε, στο 89ο λεπτό, με την καταπληκτική ατομική προσπάθεια και το σουτ του Μανώλη Ροβίθη!

Διαιτητής: Αλατσάκης (Πειραιά)
Βοηθοί: Μουμπογιατζόγλου, Λαμπροπούλου (Πειραιά)
4ος διαιτητής: Δαμιανάκης (Πειραιά)

Θύελλα Ραφήνας: Κουμής, Αράπης, Μαντζώρος, Φύτρος, Γκούμας, Δημητρίου, Μαργέτης, Μαρτίνος, Γούλας, Παντελίδης, Χίσο.

Γιούχτας: Χρήστου, Γελαδάρης, Γιαλούσης, Τζανής, Τουγλής, Αρκιλέσι, Κίσσας, Νύκταρης, Ροβίθης, Βρεττός, Γκίνη.

Η 23η αγωνιστική

Θύελλα Ραφήνας – Γιούχτας 1-2 21′ Γκούμας – 58΄Νύκταρης, 89 ΄Ροβίθης

Άγιος Ιερόθεος – Πόρος 1-5  67΄Μονεμβασίτης – 9′ , 82 Φρόκου, 17′ Μέμος, 63΄, 64΄ Πύλιος

Α.Ο. Τυμπακίου – Μαρκό 0-1 13′ Γκίκα

ΑΟΑΝ – Αλμυρός 1-1 64΄Μηνάς – 70΄Κατσικοκέρης

Μοσχάτο – Κερατσίνι 2-1

Άρης Πετρούπολης – Αγ. Παρασκευή 1-1

Φωστήρας – Εθνικός 0-0