Γ ΕΘΝΙΚΉ: Ιστορική νίκη του Πόρου

clock 17:39 | 27/11/2019

Ιστορική νίκη για την ομάδα του Πόρου, η οποία επικράτησε με 1-0 του ΠΟΑ στο Ατσαλένιο για την 11η αγωνιστική της Γ Εθνικής. Σπουδαία νίκη του Ηρόδοτου στο Ρέθυμνο,ενώ  ''κόλλησε'' στα Χανιά η Επισκοπή.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

ΠΟΑ - Πόρος............... 0-1

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πόρος έδειξε πιο αποφασισμένος για την νίκη, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, τις καλύτερες στιγμές στον αγώνα ενώ προηγήθηκε και στο 17' με τον Πήλιο, γεγονός που του έδωσε ψυχολογία για την συνέχεια. Λίγα πράγματα και πολλή νευρικότητα από τους γηπεδούχους. Το ιδιαίτερα νευρικό και δυνατό παιχνίδι συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τον ΠΟΑ να παίρνει πρωτοβουλίες, στη συνέχεια ο Πόρος ισορρόπησε χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα. Στα τελευταία 15 λεπτά ο Πόρος έπαιξε έξυπνα, ο ΠΟΑ προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες αλλά το έκανε ανορθόδοξα και έτσι η ομάδα του Μανόλη Σουτζή πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη και ιστορική νίκη στο Ατσαλένιο.

Πανακρωτηριακός - Επισκοπή ..........1-1

Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καρλίτος στο 24', ήταν αρκετό για να στείλει την ομάδα των Χανίων στα αποδυτήρια με το υπέρ τους προβάδισμα. Προσπάθησαν οι πρωτοπόροι αλλά δεν κατάφεραν κάτι στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα. Στην επιστροφή τους στον αγωνιστικό χώρο για το β' μέρος, η Επισκοπή ''απάντησε'' άμεσα με τον Πίσπα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ-ΑΟΑΝ.......................... 2-1

Στο γήπεδο των Μουρνιών, ο Χατζόπουλος με σουτ εκτός περιοχής έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους όμως ο Βεστάκης στο 40' με εκτέλεση εντός περιοχής, ισοφάρισε για τους γηπεδούχους . Στην επανάληψη, η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, πίεσε την ομάδα του Αγίου Νικολάου, η οποία μετά το 65' ισορρόπησε την κατάσταση. Στο 83' οι παίκτες των γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκαν την ολιγωρία στην άμυνα του ΑΟΑΝ, κι έκαναν την ανατροπή σε 2-1 με τον Νικόλτσης.

Ρεθυμνιακός-Ηρόδοτος ............0-2

Ο Ηρόδοτος με τον Λευτέρη Πουπάκη στον πάγκο και τον Αντώνη Ανδρουλάκη στις εξέδρες, μπήκε ορεξάτος στον αγώνα όμως δεν δημιούργησε την παραμικρή ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Ο Ηρόδοτος ανέβασε στροφές όσο περνούσε η ώρα με τον Γαρεφαλάκη να σκοράρει στο 77'. έπειτα από πάσα του Βακράκου! Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Τσακάνι με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το 2-0, έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.