Γ ΕΘΝΙΚΗ: 5Χ5 ο Ηρόδοτος

clock 17:51 | 27/10/2019

Ο Ηρόδοτος ήταν ο νικητής του σημαντικότερου αγώνα της 6ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου της Γ' Εθνικής, παραμένοντας στην κορυφή. Από κοντά η Επισκοπή που «απέδρασε» από το Μαρτινέγκο, νέα απώλεια βαθμών για τον ΠΟΑ.

ΣΥΝΚΑ-ΠΟΑ 1-1
Ούτε τώρα κατάφερε να πάρει τη νίκη ο ΠΟΑ, ο οποίος άφησε δύο βαθμούς στα Χανιά απέναντι στην αξιόμαχη ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και άνοιξαν στο σκορ στο 13' με τον Κόλα, ενώ έχασαν ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμα. Ο ΠΟΑ απάντησε με τρομερό σουτ του Πλουσή από 35 μέτρα στο 41' και παρά την πίεση στο β' μέρος το 1-1 δεν άλλαξε.

Ρεθυμνιακός-ΑΟΑΝ 3-1
Ο Ρεθυμνιακός συνεχίζει να εντυπωσιάζει στον όμιλο αν και νεοφώτιστος στη Γ' Εθνική. Με δύο γκολ στο πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 15' και στο 30' έβαλε τις βάσεις και πήρε το τρίποντο απέναντι στον ΑΟΑΝ, ο οποίος συνεχίζει τις προβληματικές εμφανίσεις. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, έχουν παράπονα από τη διαιτησία, για συγκεκριμένες αποφάσεις. Λίγο πριν το τέλος οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 3-0 και το μόνο που κατάφερε ο ΑΟΑΝ ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής.

Πόρος-Επισκοπή 0-1
Στο Μαρτινέγκο η ομάδα του Πόρου δεν κατάφερε να πάρει έστω τον ένα βαθμό της ισοπαλίας και «λύγισε» στο 95' με το γκολ του Ρότσα. Η Επισκοπή πήρε το διπλό στις καθυστερήσεις και παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του 8ου ομίλου, ακολουθώντας τον πρωτοπόρο Ηρόδοτο. Ο Πόρος, αντίθετα, έχει μόλις 2 βαθμούς σε 6 αγώνες.

Γιούχτας-Ηρόδοτος 0-1
Το γκολ του Βακράκου με φάουλ στο 52ο λεπτό έκρινε το ντέρμπι στις Αρχάνες, με τον Ηρόδοτο να φεύγει με τη σπουδαία νίκη. Ο Γιούχτας «πλήρωσε» τις χαμένες ευκαιρίες -είχε και δοκάρι- και θα μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση.