Φοβερός Εργοτέλης, συνέτριψε με 5-1 τον Παναιγιάλειο

clock 18:00 | 01/04/2018

Μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης νίκησε με 5-1 τον Παναιγιάλειο στο Παγκρήτιο και βρίσκεται και πάλι στις θέσεις παραμονής της Football League.
Αν και στο 12’ έχασε πέναλτι με τον Κάιπερς, κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον ίδιο παίκτη στο 41’. Δέχθηκε, ωστόσο, την ισοφάριση με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου, στο 47’, αλλά δεν την πάτησε όπως στις άλλες πέντε περιπτώσεις που είχε προηγηθεί.

Η κρητική ομάδα «ξύπνησε» μετά το 1-1. Είχε ένα εκρηκτικό 10λεπτο από το 54' έως και το 65', όπου καθοριστικό ρόλο έπαιξε η αλλαγή του Τάκη Γκώνια, ο Τζόζεφ Έφορντ, ο οποίος έδωσε ταχύτητα στους «κιτρινόμαυρους» και πέτυχε δύο τέρματα. Είχε και δοκάρι με τον Κάιπερς στο 54’.

Ο Εργοτέλης έβαλε τέλος στο σερί των τριών ηττών του και κατέκτησε σπουδαίο τρίποντο σε ένα κομβικής σημασίας παιχνίδι απέναντι σε έναν αντίπαλο, που έχει τους ίδιους στόχους, την παραμονή στην κατηγορία. Ο Παναιγιάλειος, από την άλλη, συνεχίζει να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και νιώθει τη θηλιά του υποβιβασμού να τον σφίγγει. Δεν κατάφερε σε ακόμη ένα ματς μακριά από το Αίγιο να πάρει κάτι θετικό, αφού έφθασε τις εννέα ήττες και τις τρεις ισοπαλίες σε 12 εκτός έδρας αναμετρήσεις.

Δυνατά μπήκε η γηπεδούχος στο ματς απέναντι με τη «Μαύρη Θύελλα». Απείλησε μόλις στο 2’ με τον Σταμόπουλο και κέρδισε πέναλτι στο 11’ , όταν ο Τσάπαλος ανέτρεψε τον Μανουσάκη. Στο 12’, το πέναλτι εκτέλεσε ο Κάιπερς, ο οποίος νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της ομάδας του Αιγίου. Ο ρυθμός μετά το πρώτο 15λεπτο έπεσε, αφού ο δυνατός αέρας δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν ακόμη επιθετικά με τον Μπουτσάκη στο 30’ , ενώ ο Κάιπερς ό,τι δεν κατόρθωσε να κάνει στο 12’, το έκανε στο 41’. Ο Βέλγος επιθετικός με άψογο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Κρητικούς. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να γυρίσουν το ματς, κατάφεραν με το «καλημέρα» (47’) να φέρουν το ματς στα ίσα με το σουτ του Σταματή και έχασαν ευκαιρίες με τον σκόρερ στο 48’, τον Βλάχο στο 49’ και θα μπορούσαν να κάνουν το 1-2.

Όμως, ο Εργοτέλης «ξύπνησε» χάρη στην είσοδο του Έφορντ στον αγωνιστικό χώρο, με τους Κρητικούς μέσα σε ένα δεκάλεπτο να κάνουν… πάρτι. Είχαν δοκάρι με τον Κάιπερς στο 54’ και μέσα σε οκτώ λεπτά σημείωσαν τρία τέρματα! Στο 57’, πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ (2-1) έπειτα από ατομική ενέργεια του Έφορντ, ενώ ο Κάιπερς σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας το 3-1 στο 60’. Ο Σταματάκος συνέχισε τον… χορό των γκολ στο 65’ πετυχαίνοντας το 4-1 και ο Έφορντ με πλασέ ολοκλήρωσε το επιθετικό κρεσέντο (5-1). Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν έτσι στο +1 από τη ζώνη υποβιβασμού και κράτησαν την ομάδα του Αιγίου στο -5 από τη σωτηρία. Φυσικά, ο Παναιγιάλειος υστερεί πλέον και στην ισοβαθμία.
Το φιλμ του αγώνα
2' Πλασέ του Μπουρσέλη μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Τσάπαλος για τους φιλοξενούμενους.
10' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη, ασταθής απόκρουση από τον Τσάπαλο, και στην επαναφορά της μπάλας θα κερδίσει πέναλτι ο Εργοτέλης, μετά το "άτσαλο" μαρκάρισμα του γκολκίπερ του Παναιγιάλειου πάνω σε παίκτη του Εργοτέλη.
11' Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κάϊπερς, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούει τη μπάλα με διπλή προσπάθεια, κρατώντας παράλληλα το μηδέν στην εστία του.
23' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ζαφειράκη, η μπάλα θα περάσει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα του Εργοτέλη.
33' Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι, με τον Πολιανίδη να μπαίνει στη θέση του Ζαφειράκη για την ομάδα του Παναιγιάλειου
41' ΓΚΟΛ! Κάθετη πάσα του Σταματάκου στον Κάϊπερς, αυτός με πλασέ μέσα από την περιοχή του Τσάπαλου θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Παναγιάλειου, ανοίγοντας το σκορ στο παιχνίδι, παίρνοντας παράλληλα "ρεβάνς" μετά την άστοχη εκτέλεση πέναλτι που είχε στο 11ο λεπτό. 1-0
46' Ο Σταμάτης θα φέρει το ματς στα ίσα για τους φιλοξενούμενους, με πλασέ έξω από την περιοχή.
49' Εκτέλεση κόρνερ για τον Παναιγιάλειο, ο Βλάχος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω στα σώματα των αμυντικών του Εργοτέλη, χάνοντας την ευκαιρία για την ομάδα του.
54' Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας. Ο Σταμόπουλος με κεφαλιά πάσα θα βρει τον ξεμαρκάριστο Κάϊπερς, με τον τελευταίο να βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσάπαλου με προβολή.
57 ΓΚΟΛ! Καταπληκτική προσπάθεια του Έφορντ, ο οποίος ξεκίνησε από τη σέντρα, και με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του αντίπαλου τερματοφύλακα, πραγματοποιώντας το 2-1 για τους γηπεδούχους.
59' ΓΚΟΛ! Ο Βέλγος, Ούγκο Κάϊπερς, σκοράρει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, κάνοντας με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή το 3-1 για την ομάδα μας, δίνοντας "αέρα" δυο τερμάτων στον Εργοτέλη.
65' ΓΚΟΛ! Ο Νίκος Σταματάκος θα ξεφύγει από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων και με πλασέ με το αριστερό πόδι θα στείλει τη μπάλα για 4η φορά στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Τσάπαλου.
69' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Έφορντ, με τον επιθετικό του Εργοτέλη να χάνει το τετ-α-τετ απέναντι στον Τσάπαλο, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του γκολκίπερ του Παναιγιάλειου.
81' Σουτ του Έφορντ υπό πίεση μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα καταλήξει στην αγκαλιά του Τσάπαλου.
86' Ο Ζόσεφ Έφορντ με πλασέ μέσα από την περιοχή θα πραγματοποιήσει το 5-1 για τους "κιτρινόμαυρους", δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο ματς, με τους φιλάθλους του Εργοτέλη να φωνάζουν ρυθμικά το όνομα του Τάκη Γκώνια..

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης (79' Αγγελόπουλος), Τσέλιος, Μαζουλουξής, Πάτας, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μπουτσάκης (66' Κούρτι), Κάϊπερς, Μανουσάκης (50' Έφορντ), Σταματάκος
Παναιγιάλειος (Πέτρος Δημητρίου): Τσαπαλος, Ρέλλας (46' Γκάναλς), Γραμματικάς, Βλάχος, Σκαρτσίλας (62' Ντέιβιντ), Γκούμας, Ζαφειράκης (33' Πολιανίδης), Γαβριλίδης, Τζανουλίνος, Μηλιώτης, Σταματής