Φορμουλα 1:Νικητής στο Άμπου Ντάμπι ο "back to back" Παγκόσμιος Πρωταθλητής Μαξ Φερστάπεν

Φερσταπεν
 clock 18:49 | 20/11/2022

Νικητής αναδείχτηκε στον τελευταίο αγώνα της σεζόν στη Φόρμουλα Ένα, ο "back to back"  δις παγκόσμιος πρωταθλητής (2021, 2022), Μαξ Φερστάπεν, στο Αμπου Ντάμπι. O Ολλανδός οδηγός της Red Bull είδε πρώτος την καρό σημαία με χρόνο 1:27:45.914. Αυτή ήταν η 15η νίκη του σε 22 αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Φερστάπεν που είχε ξεκινήσει από την "pole position" ήταν πρώτος από την αρχή έως το τέλος, κι ενώ είχε εξασφαλίσει τον τίτλο ήδη από τον περασμένο μήνα στην Ιαπωνία, με τέσσερις ακόμη αγώνες ν' απομένουν για να «πέσει η αυλαία». Αυτή ήταν η 35η νίκη στην καριέρα του Μαξ Φερστάπεν και δεύτερη διαδοχική στην πίστα "Γιας Μαρίνα».

Δεύτερος στο Άμπου Ντάμπι, αλλά και δεύτερος στη γενική κατάταξη του φετινού πρωταθλήματος τερμάτισε ο Σαρλ Λεκλέρκ με Ferrari με (+8.771), ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Μεξικανός Σέρχιο Πέρες με τη δεύτερη Red Bull (+10.093).

Ο Γερμανός πιλότος της Aston Martin Σεμπάστιαν Φέτελ, ο οποίος αγωνίστηκε για τελευταία φορά στην καριέρα του, κατετάγη 10ος και πήρε τον τελευταίο βαθμό του, ενώ ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Λιούις Χάμιλτον εγκατέλειψε στον 55ο γύρο από τους συνολικά 58 και είναι 6ος στη γενική κατάταξη.

Η βαθμολογούμενη δεκάδα στο γκραν πρι του Άμπου Ντάμπι και οι κατατάξεις σε οδηγούς και κατασκευαστές έχουν ως εξής:

Γ Εθνική: 2/2 ΑΟΑΝ, Φωστήρας, ο ΑΟΤ το ντέρμπι

Super League 2: Ηττα με 3-0 στην Ηλιούπολη για Ηρόδοτο-Αποτελέσματα και βαθμολογίες