Αθλητικά

Football League: Η κλήρωση του πρωταθλήματος

apotelesmata_football_league.jpg

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση της Football League παρουσία του Υφυπουργού Αθλητισμού Λευτέρη Αυγενάκη στα γραφεία της Διοργανώτριας.
Η σέντρα του νέου πρωταθλήματος θα γίνει στις 29/9, ενώ την απευθείας άνοδο θα πάρουν οι δύο πρώτες ομάδες, με τις τέσσερις τελευταίες να υποβιβάζονται.

Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:
1η αγωνιστική (29/9) 
Αιγάλεω-Καλαμάτα
Καβάλα-Τρίγλια
Ιάλυσος-ΟΦΙ
Ασπρόπυργος-Ολυμπιακός Βόλου
Νίκη Βόλου-Θεσπρωτός
Βέροια-Διαγόρας
Ιωνικός-Τρίκαλα

2η αγωνιστική (6/10) 
Καβάλα-Αιγάλεω
Καλαμάτα-Ιάλυσος
Τρίγλια-Ασπρόπυργος
ΟΦΙ-Νίκη Βόλου
Ολυμπιακός Βόλου-Βέροια
Θεσπρωτός-Ιωνικός
Διαγόρας-Τρίκαλα

3η αγωνιστική (13/10) 
Αιγάλεω-Ιάλυσος
Ασπρόπυργος-Καβάλα
Νίκη Βόλου-Καλαμάτα
Βέροια-Τρίγλια
Ιωνικός-ΟΦΙ
Τρίκαλα-Ολυμπιακός Βόλου
Διαγόρας-Θεσπρωτός

4η αγωνιστική (20/10) 
Ασπρόπυργος-Αιγάλεω
Ιάλυσος-Νίκη Βόλου
Καβάλα-Βέροια
Καλαμάτα-Ιωνικός
Τρίγλια-Τρίκαλα
ΟΦΙ-Διαγόρας
Ολυμπιακός Βόλου-Θεσπρωτός

5η αγωνιστική (27/10) 
Αιγάλεω-Νίκη Βόλου
Βέροια-Ασπρόπυργος
Ιωνικός-Ιάλυσος
Τρίκαλα-Καβάλα
Διαγόρας-Καλαμάτα
Θεσπρωτός-Τρίγλια
Ολυμπιακός Βόλου-ΟΦΙ

6η αγωνιστική (3/11) 
Βέροια-Αιγάλεω
Νίκη Βόλου-Ιωνικός
Ασπρόπυργος-Τρίκαλα
Ιάλυσος-Διαγόρας
Καβάλα-Θεσπρωτός
Καλαμάτα-Ολυμπιακός Βόλου
Τρίγλια-ΟΦΙ

7η αγωνιστική (10/11) 
Αιγάλεω-Ιωνικός
Τρίκαλα-Βέροια
Διαγόρας-Νίκη Βόλου
Θεσπρωτός-Ασπρόπυργος
Ολυμπιακός Βόλου-Ιάλυσος
ΟΦΙ-Καβάλα
Τρίγλια-Καλαμάτα

8η αγωνιστική (17/11) 
Τρίκαλα-Αιγάλεω
Ιωνικός-Διαγόρας
Βέροια-Θεσπρωτός
Νίκη Βόλου-Ολυμπιακός Βόλου
Ασπρόπυργος-ΟΦΙ
Ιάλυσος-Τρίγλια
Καβάλα-Καλαμάτα

9η αγωνιστική (24/11) 
Αιγάλεω-Διαγόρας
Θεσπρωτός-Τρίκαλα
Ολυμπιακός Βόλου-Ιωνικός
ΟΦΙ-Βέροια
Τρίγλια-Νίκη Βόλου
Καλαμάτα-Ασπρόπυργος
Ιάλυσος-Καβάλα

10η αγωνιστική (1/12) 
Θεσπρωτός-Αιγάλεω
Διαγόρας-Ολυμπιακός Βόλου
Τρίκαλα-ΟΦΙ
Ιωνικός-Τρίγλια
Βέροια-Καλαμάτα
Νίκη Βόλου-Καβάλα
Ασπρόπυργος-Ιάλυσος

11η αγωνιστική (8/12) 
Αιγάλεω-Ολυμπιακός Βόλου
ΟΦΙ-Θεσπρωτός
Τρίγλια-Διαγόρας
Καλαμάτα-Τρίκαλα
Καβάλα-Ιωνικός
Ιάλυσος-Βέροια
Νίκη Βόλου-Ασπρόπυργος

12η αγωνιστική (15/12) 
ΟΦΙ-Αιγάλεω
Ολυμπιακός Βόλου-Τρίγλια
Θεσπρωτός-Καλαμάτα
Διαγόρας-Καβάλα
Τρίκαλα-Ιάλυσος
Ιωνικός-Ασπρόπυργος
Βέροια-Νίκη Βόλου

13η αγωνιστική (22/12) 
Αιγάλεω-Τρίγλια
Καλαμάτα-ΟΦΙ
Καβάλα-Ολυμπιακός Βόλου
Ιάλυσος-Θεσπρωτός
Ασπρόπυργος-Διαγόρας
Νίκη Βόλου-Τρίκαλα
Ιωνικός-Βέροια
14η αγωνιστική (5/1)
Καλαμάτα-Αιγάλεω
Τρίγλια-Καβάλα
ΟΦΙ-Ιάλυσος
Ολυμπιακός Βόλου-Ασπρόπυργος
Θεσπρωτός-Νίκη Βόλου
Διαγόρας-Βέροια
Τρίκαλα-Ιωνικός

15η αγωνιστική (12/1)
Αιγάλεω-Καβάλα
Ιάλυσος-Καλαμάτα
Ασπρόπυργος-Τρίγλια
Νίκη Βόλου-ΟΦΙ
Βέροια-Ολυμπιακός Βόλου
Ιωνικός-Θεσπρωτός
Τρίκαλα-Διαγόρας

16η αγωνιστική (19/1)
Ιάλυσος-Αιγάλεω
Καβάλα-Ασπρόπυργος
Καλαμάτα-Νίκη Βόλου
Τρίγλια-Βέροια
ΟΦΙ-Ιωνικός
Ολυμπιακός Βόλου-Τρίκαλα
Θεσπρωτός-Διαγόρας

17η αγωνιστική (26/1)
Αιγάλεω-Ασπρόπυργος
Νίκη Βόλου-Ιάλυσος
Βέροια-Καβάλα
Ιωνικός-Καλαμάτα
Τρίκαλα-Τρίγλια
Διαγόρας-ΟΦΙ
Θεσπρωτός-Ολυμπιακός Βόλου

18η αγωνιστική (2/2)
Νίκη Βόλου-Αιγάλεω
Ασπρόπυργος-Βέροια
Ιάλυσος-Ιωνικός
Καβάλα-Τρίκαλα
Καλαμάτα-Διαγόρας
Τρίγλια-Θεσπρωτός
ΟΦΙ-Ολυμπιακός Βόλου

19η αγωνιστική (9/2)
Αιγάλεω-Βέροια
Ιωνικός-Νίκη Βόλου
Τρίκαλα-Ασπρόπυργος
Διαγόρας-Ιάλυσος
Θεσπρωτός-Καβάλα
Ολυμπιακός Βόλου-Καλαμάτα
ΟΦΙ-Τρίγλια

20ή αγωνιστική (16/2)
Ιωνικός-Αιγάλεω
Βέροια-Τρίκαλα
Νίκη Βόλου-Διαγόρας
Ασπρόπυργος-Θεσπρωτός
Ιάλυσος-Ολυμπιακός Βόλου
Καβάλα-ΟΦΙ
Καλαμάτα-Τρίγλια

21η αγωνιστική (23/2)
Αιγάλεω-Τρίκαλα
Διαγόρας-Ιωνικός
Θεσπρωτός-Βέροια
Ολυμπιακός Βόλου-Νίκη Βόλου
ΟΦΙ-Ασπρόπυργος
Τρίγλια-Ιάλυσος
Καλαμάτα-Καβάλα

22η αγωνιστική (1/3)
Διαγόρας-Αιγάλεω
Τρίκαλα-Θεσπρωτός
Ιωνικός-Ολυμπιακός Βόλου
Βέροια-ΟΦΙ
Νίκη Βόλου-Τρίγλια
Ασπρόπυργος-Καλαμάτα
Καβάλα-Ιάλυσος

23η αγωνιστική (8/3)
Αιγάλεω-Θεσπρωτός
Ολυμπιακός Βόλου-Διαγόρας
ΟΦΙ-Τρίκαλα
Τρίγλια-Ιωνικός
Καλαμάτα-Βέροια
Καβάλα-Νίκη Βόλου
Ιάλυσος-Ασπρόπυργος

24η αγωνιστική (15/3)
Ολυμπιακός Βόλου-Αιγάλεω
Θεσπρωτός-ΟΦΙ
Διαγόρας-Τρίγλια
Τρίκαλα-Καλαμάτα
Ιωνικός-Καβάλα
Βέροια-Ιάλυσος
Ασπρόπυργος-Νίκη Βόλου

25η αγωνιστική (22/3)
Αιγάλεω-ΟΦΙ
Τρίγλια-Ολυμπιακός Βόλου
Καλαμάτα-Θεσπρωτός
Καβάλα-Διαγόρας
Ιάλυσος-Τρίκαλα
Ασπρόπυργος-Ιωνικός
Νίκη Βόλου-Βέροια

26η αγωνιστική (29/3)
Τρίγλια-Αιγάλεω
ΟΦΙ-Καλαμάτα
Ολυμπιακός Βόλου-Καβάλα
Θεσπρωτός-Ιάλυσος
Διαγόρας-Ασπρόπυργος
Τρίκαλα-Νίκη Βόλου
Βέροια-Ιωνικός

 

Αθλητικά

Κορωνοϊός: «Χτύπησε» την εθνική κολύμβησης της Ουγγαρίας

εθνική ομάδα κολύμβησης της Ουγγαρίας

Η δήλωση της πρωταθλήτριας κόσμου, Μπογκλάρκα Κάπας, ότι διαγνώστηκε θετική στον κορονοϊό, αποδείχθηκε μόνο η κορυφή του παγόβουνου για την εθνική ομάδα κολύμβησης της Ουγγαρίας, η οποία συνεχίζει κανονικά τις προπονήσεις της εν μέσω πανδημίας.

Όπως ανακοίνωσε η ομοσπονδία της χώρας, συνολικά εννέα μέλη της εθνικής ομάδας, αθλητές και προπονητές, έχουν προσβληθεί από τον κορονοϊό και υποχρεούνται να μπουν σε καραντίνα 14 ημερών.

Αν και η ουγγρική ομοσπονδία δεν αναφέρει ονόματα, τρεις Μαγυάροι πρωταθλητές, ο Ντόμινικ Κόζμα, ο Νταβίντ Χόρβατ και ο Ρίτσαρντ Μπόχους, γνωστοποίησαν μέσω Instagram ότι βρέθηκαν θετικοί.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ένας σημαντικός αριθμός κολυμβητών της εθνικής ομάδας της Ουγγαρίας είχε πραγματοποιήσει το προηγούμενο διάστημα προετοιμασία στην Ταϊλάνδη.

Η κολυμβητική ομοσπονδία τους υποχρέωσε να υποβληθούν δύο φορές σε τεστ για τον κορονοϊό, πριν τους επιτρέψει να χρησιμοποιήσουν τις εθνικές εγκαταστάσεις για την προπόνησή τους.