Ευρωμπάσκετ γυναικών 2021: Βαριά ήττα από τη Σερβία η εθνική

clock 17:06 | 18/06/2021

Μετά την ήττα από το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ γυναικών 2021, η εθνική γνώρισε βαριά ήττα από τη Σερβία, 85-51, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του Β΄ ομίλου, οι αναμετρήσεις του οποίου διεξάγονται στη Βαλένθια.

Μετά το 13-17 της 1ης περιόδου, οι Ελληνίδες διεθνείς πέτυχαν μόλις 3 πόντους στη 2η περίοδο (3-23 το επιμέρους σκορ) και το 16-40 του ημιχρόνου ήταν μη αναστρέψιμο.

Μόνη διψήφια για την Ελλάδα ήταν η Άρτεμις Σπανού με 10 πόντους, ενώ 9 πόντους πρόσθεσε η Ελένη Μποσγανά. Δεν αγωνίστηκε λόγω των ενοχλήσεων στη μέση η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου.

Από τη Σερβία, πρώτη σκόρερ αναδείχτηκε η Αλεξάντρα Τσρβεντάκιτς με 13 πόντους, ενώ 11 πόντους σημείωσε η Νταγιάνα Μπουτουλίγια.

Το Σάββατο (19/6) στο πρόγραμμα υπάρχει ρεπό, ενώ την Κυριακή (20/6, 19:00), η εθνική θα διεκδικήσει την πρώτη νίκη της στο Ευρωμπάσκετ με αντίπαλο την Ιταλία.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 16-40, 37-65, 51-85

ΟΦΗ: Ο Μπούσης ανακοίνωσε Ντε Γκουσμάν

ΠΟΑ: “Διαζύγιο” με Ανδρουλάκη