Εξέλσιορ-ΟΦΗ 0-1: Πρώτη φιλική νίκη στην Ολλανδία (Βίντεο)

ΟΦΗ
 clock 19:59 | 23/07/2022

Με γκολ του Φαν Ντάινεν στο 80' ο ΟΦΗ νίκησε με 1-0 την Εξέλσιορ στο δεύτερο φιλικό του παιχνίδι στην Ολλανδία, ωστόσο έδειξε πάλι ότι θέλει δουλειά και μεταγραφές.

Ο ΟΦΗ είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να μπορεί να καταφέρει να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση στα πρώτα 20 λεπτά, απειλώντας με μακρινά σουτ των Μπουζούκη και Καμάου που δεν ηταν απειλητικά για την Ολλανδική ομάδα

Στη συνέχεια ο  ΟΦΗ ανέβασε ρυθμούς, με τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία να σημειώνεται στο 29’, όταν από δυνατό σουτ του Μπουζούκη, ο Μποκς πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση.

οφη ντουρμισαι

ΣΤο 39' ο Νέιρα με τρομερή ενέργεια ανάγκασε σε νέα μεγάλη επέμβαση του Μποκς και στην επαναφορά το σουτ του Ντουρμισάι βρήκε σε σώματα.

Ο Ντουρμισάι τρία λεπτά αργότερα έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.Τελευταία φάση του ημιχρόνου σημειώθηκε στο 45’, με το σουτ του Ντιουσέ να αποκρούει ο Μποκς.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, ο ΟΦΗ φάνηκε κουρασμένος, είχε και πρωινή προπόνηση, με την αντίπαλο του να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να κάνει δύο καλές ευκαιρίες, με τον Σηφάκη να πραγματοποιεί ισάριθμες καλές επεμβάσεις. Τελικά ο ΟΦΗ έφτασε στο γκολ στο 80’.

Μετά από σέντρα του Πόμπι, ο Φαν Ντάινεν με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

οφη ντιουσε

Εξέλσιορ: Μποκς, Ρίνγκελινγκ, Άμπας, Στάτια, Φαν Ντεν Μπεεμτ, Λάγκεντικ, Φερμίνα, Ντα Φονσέκα, Ντέρκς, Σμιθ, Τουρεάι

ΟΦΗ: Μανδάς, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Διαμαντής, Ουές, Μεγιάδο, Ντιουσέ, Νέιρα, Μπουζούκης, Καμάου και Ντουρμισάι.

Έπαιξαν και οι: Σηφάκης, Ρόμπι, Στάικος, Φαν Ντάινεν, Αποστολάκης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης

Beach soccer: Αναβιώνει την Κυριακή ο τελικός ΟΦΗ-Ηρακλής του 1987 -με την παρουσία Αμπιντάλ οι αγώνες του Σαββάτου

Πογέτ: Η πρόκριση στο Euro 2024 είναι ο μεγάλος στόχος της εθνικής Ελλάδας