Europa League: Πλήρωσε τα λάθη της η ΑΕΚ, έχασε 3-0 από την Μπράγκα

clock 00:04 | 23/10/2020

Τραγικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο Europa League, καθώς υπέστη βαριά ήττα από την Μπράγκα με 3-0, μολονότι έως και το τελευταίο 20λεπτο η εικόνα της "Ένωσης" δεν ήταν για τόσο βαρύ σκορ. Μοιραίοι παίκτες για τους φιλοξενούμενους ο Ολιβέιρα που έχασε τρεις καλές ευκαιρίες και ο Λιβάγια που μπήκε στο 62' και "πρόσφερε" τα τελευταία δύο γκολ των Πορτογάλων, με αποτέλεσμα ο Καρέρα να τον αντικαταστήσει στο 89'.

Οι Πορτογάλοι, μπροστά από περίπου 2.200 οπαδούς της, προηγήθηκαν στο 44' με τον Γκαλένο να παίρνει κεφαλιά στην «καρδιά» της περιοχής της ΑΕΚ μπροστά από τον Βασιλαντωνόπουλο και να μην αφήνει περιθώριο αντίδρασης στον Τσιντώτα. Λίγο νωρίτερα, ο Ολιβέιρα απώλεσε μια μεγάλη ευκαιρία, από τις πολλές που έχασε στην γενέτειρά του. Στο δεύτερο μέρος, η Ενωση προσπάθησε, αλλά δεν βρήκε αντίδραση και οι γηπεδούχοι έβαλαν και δεύτερο τέρμα στο 78' με διαγώνιο πλασέ του Παουλίνιο που πήρε την ασίστ από τον Γκαλένο.

Στο 88' οι Πορτογάλοι βρήκαν και τρίτο τέρμα (όπως και το δεύτερο, ξεκίνησε από λάθος του Λιβάγια) με τον Ρικάρντο Ορτα. Μάλιστα, ο Μάσιμο Καρέρα, έξαλλος, έβγαλε αλλαγή τον Κροάτη, 25 λεπτά περίπου αφότου τον έριξε στο ματς!