Europa League: Η Ίντερ στα ημιτελικά

clock 00:17 | 11/08/2020

Η Ίντερ επικράτησε 2-1 της Μπάγερ Λεβερκούζεν και πήρε το εισιτήριο για τους «4» του Europa League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Σαχτάρ/Βασιλεία.

Η πίεση της ιταλικής ομάδας απέδωσε «καρπούς» στο 15ο λεπτό, με τον Μπαρέλα να κινείται σωστά στο όριο της περιοχής και να ανοίγει το σκορ με ωραίο σουτ. Έξι λεπτά αργότερα, ο Λουκάκου απέδειξε για ακόμη μία φορά γιατί θεωρείται ένας απ' τους κορυφαίους φορ αυτή τη στιγμή στον κόσμο. Ο Βέλγος έμεινε όρθιος παρά την πίεση του Ταπσόμπα και με ωραία κίνηση έκανε το 2-0, δίνοντας προβάδισμα... πρόκρισης στην Ίντερ.
Η Μπάγερ «απάντησε» σχετικά γρήγορα με κοντινό πλασέ του Κάι Χάβερτς, όμως στο υπόπλοιπο του αγώνα, η Ίντερ διαχειρίστηκε ιδανικά το προβάδισμά της, φτάνοντας ως την πρόκριση, παρά την πίεση των Γερμανών και τη μεγάλη ευκαιρία που έχασαν από κοντά οι Χάβερτς και Φόλαντ.