Europa League: Αντέδρασε η Νάπολι, 2Χ2 Αλκμααρ, Άρσεναλ, Μπενφίκα

clock 00:26 | 30/10/2020

Άρσεναλ, Μπενφίκα και Άλκμααρ έκαναν το 2 στα 2 στους ομίλους του Europa League κι από πολύ νωρίς έχουν αποκτήσει σοβαρότατο προβάδισμα για την πρωτιά των γκρουπ που συμμετέχουν και κατ΄ επέκταση την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης. Τη νίκη της βραδιάς, πάντως, πέτυχε η Νάπολι στο «Σαν Σεμπαστιάν»!

Η ΑΖ με τον Παντελή Χατζηδιάκο βασικό σε ένα ακόμη ματς (αντικαταστάθηκε στο 66΄) «καθάρισε» από το πρώτο μέρος την αναμέτρηση με την Ριέκα (4-1), δείχνοντας ότι το «διπλό» που πέτυχε την περασμένη εβδομάδα στο «Σαν Πάολο» επί της Νάπολι (1-0) δεν ήρθε τυχαία.

Εύκολο βράδυ είχε στο «Εμιρέιτς» η Άρσεναλ. Εκεί όπου πριν από λίγα 24ωρα οι «κανονιέρηδες» ηττήθηκαν από την Λέστερ για την Premier League (0-1), απέναντι στη Ντάνταλκ δεν είχαν κανένα πρόβλημα κι επιβλήθηκαν άνετα με 3-0, δίνοντας συνέχεια στις ευρωπαϊκές επιτυχίες τους μετά το 2-1 της πρεμιέρας στη Βιένη επί της Ραπίντ.

Με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια της η Μπενφίκα διατήρησε το απόλυτο (προερχόταν από το εκτός έδρας 4-2 επί της Λεχ Πόζναν) επικρατώντας με 3-0 της Σταντάρ Λιέγης. Πρωταγωνιστής των «Αετών» ήταν ο 31χρονος Πορτογάλος μέσος, Πίτζι, ο οποίος πέτυχε 2 τέρματα.

Όπως και με την Άλκμααρ, έτσι κι απόψε στην Ισπανία ο Κώστας Μανωλάς έμεινε στον πάγκο της Νάπολι σε δεύτερο σερί ευρωπαϊκό ματς, όμως, αυτή την φορά οι «παρτενοπέι» πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση με 1-0 επί της Σοσιεδάδ. Είχε προηγηθεί το σοκ από την Άλκμααρ στο «Σαν Πάολο», ήττα που όπως αποδείχθηκε λειτούργησε ευεργετικά για το συγκρότημα του Τζενάρο Γκατούζο.

Με γκολ του Μάλεν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Αϊντχόφεν νίκησε με 2-1 την Ομόνοια στην Λευκωσία. Η PSV πήρε το πρώτο της «τρίποντο» μία εβδομάδα πριν αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, σε αγώνα που θα κρίνει πολλά και για τις δύο ομάδες.

Η άνετη νίκη της Μίλαν επί της Σπάρτα Πράγας (3-0), η εντός έδρας συντριβή της Φέγενορντ από την Βόλφσμπεργκερ (1-4) και η «πεντάρα» του Ερυθρού Αστέρα στη Σλόβαν Λίμπερετς (5-1) ήταν τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν από το «πρώτο πιάτο» της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Ωραίο παιχνίδι έγινε στη Γαλλία ανάμεσα σε Λιλ και Σέλτικ. Η ομάδα του Βασίλη Μπάρκα, που κι απόψε ήταν στον πάγκο των «Κελτών», προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο αλλά οι «λιλουά» επανέκαμψαν και ισοφάρισαν.

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στον 7ο όμιλο, Μπράγκα, δεν είχε πρόβλημα στην Ουκρανία και σκοράροντας δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο νίκησε τη Ζόρια Λουχάνσκ με 2-1 και όπως η Λέστερ έκανε το «2Χ2».