Euroleague: «Ξέσπασε» στη Μπάγερν η Ρεάλ

clock 00:32 | 30/10/2020

Μετά από δύο διαδοχικά «χαστούκια» και τέσσερα συνολικά την εφετινή αγωνιστική περίοδο, η Ρεάλ Μαδρίτης... χαμογέλασε και πάλι στη Euroleague, βάζοντας παράλληλα «φρένο» στο αήττητο σερί της Μπάγερν Μονάχου (4 διαδοχικές νίκες). Οι Ισπανοί επικράτησαν με 100-82 των Γερμανών, για την 6η αγωνιστική της Euroleague, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη εφετινή νίκη τους και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη ήττα τους.

Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας των παικτών της Ρεάλ Μαδρίτης, σε συνδυασμό με την άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου και την έφεση τους στο κομμάτι της δημιουργίας (23 ασιστ), οδήγησαν τους Ισπανούς σε μία άνετη επιτυχία. Το έργο τους βέβαια έγινε ακόμα πιο εύκολο από το πρώτο τρίλεπτο του αγώνα, όταν η Μπάγερν είδε τον προπονητή της, Αντρέα Τρινκιέρι, να αποβάλλεται (2 τεχνικές ποινές), μετά από διαμαρτυρίες για τις διαιτητικές αποφάσεις.

Κορυφαίος των νικητών, που κυριάρχησαν στην επανάληψη, ο Τζέισι Κάρολ με 19 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Σέρχιο Γιουλ (14π.), Τρέι Τόμπκινς (16π.), Αντονι Ράντολφ (13π.), Αλμπέρτο Αλμπάδε (10π.). Από τους Γερμανούς, ξεχώρισε ο γνώριμος μας από τη θητεία του στον Ολυμπιακό, Γουέιντ Μπάλντγουϊν με 18 πόντους.

Σε αναμετρήσεις για την 6η αγωνιστική της Euroleague, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

6η Αγωνιστική (29-30/10/2020) ============================= Πέμπτη, 29 Οκτωβρίου