Euroleague: Μονακό - Ολυμπιακός (78-77) στο ΣΕΦ ο "τελικός" για το εισιτήριο του Final Four του Βελιγραδίου

μονακο ολυμπιακος
 clock 23:49 | 29/04/2022

Ο Ολυμπιακός θα επιδιώξει τη νίκη που θα τον στείλει στο Βελιγράδι (29/4) στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι στο ΣΕΦ με αντίπαλο τη Μονακό,  η οποία ισοφάρισε απόψε (29/4) στο δύο δύο τη σειρά, νικώντας με 78-77 την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.  Έτσι, το εισιτήριο για Final Four της Euroleague θα κριθεί στον Πειραιά, την ερχόμενη Τετάρτη, με τον Ολυμπιακό να έχει τον κόσμο στο πλευρό του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Οι Πειραιώτες ήταν νευρικοί στην αρχή στην επίθεση, αλλά το σουτ του Ντόρσεϊ και τα σερί τρίποντα του Παπανικολάου, συν τον αιφνιδιασμό του Ντόρσεϊ στη συνέχεια, έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +6 (6-12) στο 5'. Ο Βεζένκοφ βρήκε και εκείνος στόχο από την περιφέρεια, ο Φαλ πήρε για πρώτη φορά τη μπάλα μέσα στη ρακέτα στο 8' , με τον Βούλγαρο να διατηρεί την ομάδα του στο +6 (13-19). Στη συνέχεια όμως οι Γάλλοι σημείωσαν τα γνωστά σερί τους. Με τα καλάθια του Τόμας και του Μπέικον, οι γηπεδούχοι έφεραν το σκορ στα ίσα (19-19) στο τέλος της περιόδου. Οι Μονεγάσκοι είχαν 7/8 δίποντα και χρειαζόταν καλύτερη άμυνα από την ελληνική ομάδα μέσα στη ρακέτα.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Λούντζη, Σλούκα, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ, Ζαν-Σαρλ. Με πόντους του Λι η Μονακό προηγήθηκε με 27-23, αλλά ο Ουόκαπ με τρίποντο έδωσε... ανάσα στους Πειραιώτες (27-28). Ουόκαπ, Σλούκας, ΜακΚίσικ, Πρίντεζης και Φαλ ήταν πλέον η πεντάδα των ερυθρολεύκων, οι οποίοι άρχισαν να έχουν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Ο Σλούκας μοίραζε ασίστ, έβαζε τρίποντα από την περιφέρεια, ενώ στο 18' ο Πρίντεζης με έξοχο σουτ έφερε την ομάδα του στο +8 (32-40) στο 18'. Ο τρομερός Σλούκας έκανε άνω-κάτω την άμυνα των Γάλλων με τις εμπνεύσεις του (9 πόντοι, 2 ασίστ), με το 38-42 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός είχε 10/17 δίποντα-58.8%, 6/16 τρίποντα-37.5%, 16 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 3 κλεψίματα σε αυτό το διάστημα. Η Μονακό 11/15 δίποντα (73.3%), 2/13 τρίποντα (15.4%), 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο ματς, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού. Με το έμμεσο τρίποντο του Φαλ και το καλάθι του Βεζένκοφ, οι Πειραιώτες έφτασαν στο +11 (38-49) στο 22΄. Στη συνέχεια, όμως, η Μονακό αντέδρασε. Με σερί γκολ-φάουλ από τους Χολ και Τζέιμς μείωσαν σε 47-49. Στο 26' ήρθε τρίποντο... ανάσα από τον Ντόρσεϊ (51-57), ο οποίος έψαχνε να βρει ρυθμό στην επίθεση, αλλά οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν και πάλι. Το 53-59 στο 27' έγινε 62-59 μέσα σε δύο λεπτά με τον Τζέιμς. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 65-61. Και το κατάφεραν πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα και βγάζοντας αιφνιδιασμούς στο ανοιχτό γήπεδο, σημειώνοντας 27 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο ανέλαβε δράση ο Τόμας. Ο Αμερικανός πάουερ-φόργουορντ με σερί πόντους έφερε τη Μονακό για πρώτη φορά στο ματς στο +9 (70-61). Σε εκείνο το σημείο ήρθαν τρίποντα... ανάσα από τους Ουόκαπ-Παπανικολάου (70-67), με τον δεύτερο να καρφώνει με εντυπωσιακό τρόπο στη συνέχεια, μειώνοντας στον πόντο (70-69) στο 35'. Ο Ολυμπιακός είχε αναθαρρήσει και με τρίποντο του Σλούκα προηγήθηκε με +2 (72-74), με το παιχνίδι να φτάνει σιγά-σιγά στην κόψη του ξυραφιού. Σλούκας, Ουόκαπ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ στο παρκέ για το τέλος. Ο Σλούκας είχε μπει σε ρυθμό... Σπανούλη και με "καυτό" τρίποντο έφερε μπροστά ξανά την ομάδα του (76-77). Ο Μπέικον απάντησε με μεγάλο σουτ (78-77), ο Χαλ έκλεψε τη μπάλα από τον Σλούκα, με τη Μονακό να παίρνει την κατοχή. Ο Μπέικον αστόχησε, η κατοχή επανήλθε στον Ολυμπιακό, ο Σλούκας δοκίμασε το μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στεφάνη. Η Μονακό έκανε το 2-2 στη σειρά, επικρατώντας με σκορ 78-77

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 38-42, 65-61, 78-77

ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ ΤΩΝ ΠΑΙΚΤΩΝ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

ΜΟΝΑΚΟ: Λι 4 (1/5 σουτ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέικον 21 (8/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), 4 ασίστ, Βέστερμαν (0/2 σουτ), Τόμας 16 (5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Μότουμ, Μοτιεγιούνας 5, Ουαταρά, Άντζουσιτς, Χολ 14 (5/6 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Τζέιμς 18 (4/8 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουόκαπ 6 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (2/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης, Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σλούκας 19 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Βεζένκοβ 17 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 1 (1/4 βολές), ΜακΚίσικ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Πανελλήνιο μπάσκετ Εφήβων: "Ηράκλειο"ΟΑΑ – Ολυμπιακός 56-72 - Για την 7η θέση θα παίξει αύριο η ομάδα του Ηρακλείου

ΟΦΗ: Με Φελίπε κόντρα στον Παναιτωλικό και διαιτητή τον Παπαδόπουλο

Στο Ηράκλειο το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Άρσης Βαρών Εφήβων – Νεανίδων με ρεκόρ συμμετοχών