EuroLeague: Για τη νίκη στη Βαλένθια ο Παναθηναϊκός

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
 clock 07:26 | 05/01/2024

Ο Παναθηναϊκός είδε την Μπασκόνια να βάζει τέλος στο νικηφόρο σερί του 4-0 στη Βιτόρια, στο πρώτο από τα δύο εκτός έδρας ματς της πρώτης «διαβολοβδομάδας» της Euroleague στην Ισπανία και αφού... κατηφόρισε στη Βαλένθια, παίρνει θέση στο τζάμπολ με την ομώνυμη ομάδα, με την οποία μοιράζεται το ίδιο ρεκόρ (10-8), στις 18 πρώτες αγωνιστικές. Το τζάμπολ έχει προγραμματιστεί για τις 21:30 την Παρασκευή (5/1), στο "Pabellon Fuente De San Luis", ενώ διαιτητές της αναμέτρησης ορίστηκαν οι Μεντί Ντιφαλά (Γαλλία), Μιλοβόγιε Γιόβτσιτς (Σερβία) και Σεφί Σεμές (Ισραήλ). Πάντως, αν και μοιράζονται το ίδιο ρεκόρ, ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην 5η θέση, ενώ οι Ισπανοί στην 9η, βάσει των άλλων αποτελεσμάτων τους στην... επταπλή ισοβαθμία!

O τραυματισμός του Κώστα Σλούκα στον αριστερό προσαγωγό ανησυχεί τον Εργκίν Αταμάν και η συμμετοχή του διεθνή γκαρντ κρίνεται αμφίβολη. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου παραμένει εκτός, αλλά η επιστροφή του αναμένεται σύντομα. Στον αντίποδα, η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού που επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 93-88 της Αναντουλού Εφές επί ισπανικού εδάφους είδε τον Σέμι Οτζελέγε να πατά και πάλι παρκέ, ενώ με την Εφές επέστρεψε στην ενεργό δράση και ο Τζάρεντ Χάρπερ. Ενδέχεται να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Βαλένθια το πρόσφατο μεταγραφικό απόκτημά της, Κέβιν Πάνγκος.

Οι «πράσινοι» θέλουν να ξεχάσουν την οδυνηρή ήττα λόγω του τρόπου με την οποία αυτή ήρθε από την Μπασκόνια, όταν ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ έβαλε το σουτ της νίκης στο φινάλε για το 75-73 και παρά το +17 των πράσινων στο 25ο λεπτό. Να ξεχάσουν και πως ο MVP της 18ης αγωνιστικής, Τσίμα Μονέκε σημείωσε τους 15 από τους 20 πόντους (και ρεκόρ καριέρας με 13 ριμπάουντ!) του στο 4ο δεκάλεπτο και να επιστρέψουν στο ΟΑΚΑ έχοντας έστω μία νίκη στα δύο εκτός έδρας ματς αυτής της απαιτητικής εβδομάδας στη Euroleague.

Για να έρθει η 11η νίκη τους, οι «πράσινοι» θέλουν μία μεγάλη εμφάνιση ξανά από τον Κέντρικ Ναν, ο οποίος σε 35 λεπτά στο παρκέ, μέτρησε 25 πόντους (8/15 δίποντα, 3/10 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Έγινε και ο πρώτος παίκτης που επιχειρεί 25 σουτ στην Ιστορία του Παναθηναϊκού στη Euroleague. Θα χρειαστούν και τον Ματίας Λεσόρ του μεταξύ τους αγώνα του πρώτου γύρου, όταν ο Γάλλος είχε συγκομιδή 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, για να οδηγήσει την ομάδα του σε νίκη με 90-73 επί της Βαλένθια. Ο Λεσόρ θα βρει απέναντί του, όμως έναν αξιόμαχο αντίπαλο στη ρακέτα... τον Μπράντον Ντέιβις που μετρά 16 πόντους και 5,3 ριμπάουντ μέσο όρο στα τρία τελευταία ματς.

Eπιθετικά, ο Παναθηναϊκός μετρά 81,6 πόντους μέσο όρο, ενώ η Βαλένθια 75,7. Στην άμυνα, όμως οι «νυχτερίδες» υπερτερούν, με 75,2 πόντους μ.ο. ανά αγώνα έναντι 79,2 των «πρασίνων».