Euro 2020: Ιστορική πρόκριση για την ηρωική Ελβετία, μοιραίος Εμπαπέ για τη Γαλλία! (vid)

clock 00:52 | 29/06/2021

Απίστευτο ματς στο Βουκουρέστι, όπου η Γαλλία γύρισε το 0-1 σε 3-1, αλλά η μαχητική Ελβετία ισοφάρισε σε 3-3 στο 90' και πήρε στα πέναλτι την πρόκριση για τον προημιτελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία (2/7-Αγία Πετρούπολη) .

H μαχητική Ελβετία αν και βρέθιηκε να υπολείπεται δύο γκολ της παγκόσμιας πρωταθλήτριας Γαλλίας ισοφάρισε στο φινάλε (3-3) στέλνοντας το ματς στην παράταση και στη συνέχεια επικράτησε στα πέναλτι αντιμετωπίσει την Ισπανία (2/7-Αγία Πετρούπολη)

Στην αρχή του αγώνα οι Ελβετοί έπιασαν στον ύπνο τους νωχελικούς Γάλλους, προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ και έφθασαν μια ανάσα από το 2-0, όταν ο Γιορίς στο 55’ απέκρουσε το πέναλτι του Ροντρίγκεζ.

Η φάση αυτή λειτούργησε σαν «ξυπνητήρι» για την Γαλλία που έφερε τα πάνω κάτω μέσα σε ένα 20λεπτο (3-1), όμως και πάλι οι μαχητές Ελβετοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με επική αντεπίθεση στο τελευταίο τέταρτο ισοφάρισαν εκ νέου σε 3-3. Τίποτα δεν άλλαξε στην παράταση και στα πέναλτι ο Ζόμερ απέκρουσε την τελευταία εκτέλεση του Εμπαπέ στη δεξιά γωνία και έστειλε σπίτι τους παγκόσμιους πρωταθλητές.

Μεγάλο ματς για την Ελβετία ο Σεφέροβιτς που πέτυχε δύο γκολ με κεφαλιά (15’, 81’), ενώ ο Γκαβράνοβιτς ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι η χρυσή αλλαγή του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς ισοφαρίζοντας στο 90’. Για την Γαλλία δύο γκολ πέτυχε ο Μπενζεμά μέσα σε δύο λεπτά (57’, 59’) και ένα ο Πογκμπά με «σουτάρα» στο 75’.