Εργοτέλης-ΠΑΣ 1-0 :Νίκη ,σωτηρία και ρεκόρ

clock 19:26 | 30/03/2014

Ο Εργοτέλης με γκολ του Χαντί στο 71ο λεπτό νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννενα με 1-0 και έπιασε τον ΟΦΗ στην 6η θέση της Σούπερ Λίγκα ,εξασφαλίζοντας παράλληλα και την παραμονή του στην κατηγορία. Οι κιτρινόμαυροι έκαναν και ρεκόρ συγκομιδής βαθμών σε μία σαιζόν καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία τους στη μεγάλη κατηγορία ξεπέρασαν τους 40 βαθμούς .

Το πρώτο 25λεπτό του ματς δεν είχε καλό ρυθμό με τον Εργοτέλη πάντως να έχει καλύτερη εικόνα, έχοντας στο διάστημα αυτό κατοχή 63%-37%! Μάλιστα οι γηπεδούχοι απείλησαν 3-4 φορές, με σουτ έξω από την περιοχή (13' Διαμαντάκος, 18' Μπουχαλάκης, 19, Ιμπράϊμ).

Μετά τα πρώτα 23 λεπτά ο ΠΑΣ ανέβασε αισθητή την απόδοσή του και ήταν η ομάδα που έφτασε πιο κοντά στο γκολ, δύο φορές μάλιστα. Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 1-0 τόσο στο 24' με ένα τετ α τετ του Ιλιτς όσο και στο 37' με μια κεφαλιά του Τσουκαλά από την καρδιά της περιοχής.

Πάντως και ο Εργοτέλης είχε επίσης μια μεγάλη ευκαιρία και συγκεκριμένα στο 41' όταν ο Βελλίδης έπεσε στην δεξιά του γωνία και μπλόκαρε κεφαλιά του Ρομάνο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς αλλαγές στο δεύτερο μέρος, ωστόσο στο 56' ο Μαρίνος Ουζουνίδης αναγκάστηκε να περάσει στο ματς τον Ρέντζα αντί του Τζανακάκη που τραυματίστηκε.

Στο μεγαλύτερο μέρος του β' 45λέπτου, το παιχνίδι ήταν κακό, καθώς τόσο ο Εργοτέλης όσο και ο Πανθρακικό ήταν «άνευροι» και χωρίς ιδιαίτερο πάθος. Ο ΠΑΣ πάντως κατάφερε να έχει την κατοχή με το μέρους του, όμως εκείνος που τελικά σκόραρε ήταν ο Εργοτέλης.

Η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 72' όταν ο Χαντί νίκησε τον Μάρκο Βελλίδη από τα 11 βήματα. Λίγο νωρίτερα, ο νεοεισελθόντας Κούμπικ είχε κερδίσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του από τον Τζημόπουλο. Μάλιστα σε αυτή τη φάση ο παίκτης του ΠΑΣ αντίκρισε και την δεύτερη κίτρινη του, με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ο Εργοτέλης παρά την πίεση του ΠΑΣ, κατάφερε να κρατήσει το πολύτιμο 1-0, χάρη στο οποίο εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία.

ΣΚΟΡΕΡ: 72'πεν. Χαντί
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αρετόπουλος (Τρικάλων)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 57' Καρντόζο 87' Κούμπικ, 92' Κολοβέτσιος, 93' Αζίζ - 54', 71' Τζημόπουλος, 71' Τζημόπουλος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 71' Τζημόπουλος

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ουζουνίδης): Αθανασίου, Τζανακάκης (56'λ.γ. Ρέντζας), Αζίζ, Μεχία, Αντελέγιε , Καρντόζο, Χαντί, Ιμπραϊμ, Μπουχαλάκης (67' Κούμπικ), Διαμαντάκος (82' Αναστασάκος), Ρομάνο.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γ. Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος, Κολοβέτσιος, Τζημόπουλος, Στρούνα, Μπέριος, Τσουκαλάς, Μιχαήλ (60' Τσάβες), Βίλα (82' Γιάκος), Ιλιτς, Ακόστα (78λ.τ. Κρητικός).