Εργοτέλης: Καλή εμφάνιση και ήττα (2-0) από τον ΑΠΟΕΛ

clock 21:11 | 21/07/2014

Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε ο Εργοτέλης στο ΓΣΠ από τον νταμπλούχο Κυπρο ΑΠΟΕΛ,στο δεύτερο φιλικό του επί Κυπριακού εδάφους.Η Κρητική ομάδα απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο στάθηκε αξιοπρεπώς στέλνοντας ελπιδοφόρα μυνήματα.Πρωταγωνιστής και σκόρερ του ΑΠΟΕΛ ήταν ο Ντε Βινσέντι που πέτυχε και τα δύο γκολ των νικητών στο 6' και στο 38'.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και με καλή ανάπτυξη κυρίως από τα άκρα προσπαθούσε να φτάσει μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

Στην πρώτη τους καλή ευκαιρία (6') οι γαλαζοκίτρινοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντε Βινσέντι πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα του Τσέρνι.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ιωάννου βρήκε με σέντρα τον Σιέρινταν, η κεφαλιά του τελευταίου όμως πέρασε έξω.

Από την άλλη ο Εργοτέλης προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως μέσω αντεπιθέσεων, ωστόσο ο Πάρντο ήταν σε ετοιμότητα στο 14' και στο 25', στα σουτ του Κουτρή και του Γιουσούφ αντίστοιχα.

Στο 17ο λεπτό ο Μαρίνος Σατσιάς έδωσε τη θέση του στον Μοράις με ολόκληρο το γήπεδο να ξεσηκώνεται και να αποθεώνει τον αποχωρήσαντα αρχηγό.

Στην κεφαλιά του Βινίσιους στο 23' όπως και στην εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι στο 32' η μπάλα πέρασε έξω, ενώ στο 36' ο Αργεντινός σε μία ακόμη εκτέλεση φάουλ, πάσαρε στον Μαντούκα ο οποίος έπιασε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Τσέρνι όμως να μαζεύει.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ντε Βινσέντι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα εκ νέου με κεφαλιά μετά από όμορφη σέντρα του Σέρτζιο, γράφοντας το 2-0 για τον ΑΠΟΕΛ.

Η λόμπα που επιχείρησε ο Σιέρινταν στο 44' δεν είχε αίσιο αποτέλεσμα.

Ελάχιστο παιχνίδι παίχτηκε στο δεύτερο ημίχρονο απόρροια των πολλών αλλαγών που επηρέασαν τον ρυθμό του αγώνα.

Η πρώτη καλή φάση ανήκε στον Εργοτέλη αλλά ο Πάρντο είπε όχι στο σουτ του Δωματά.

Ο ΑΠΟΕΛ πάντως συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και στο 61' είχε την πρώτη καλή του ευκαιρία στην επανάληψη αλλά το σουτ του Αντόρνο μετά τη σέντρα του Σιέρινταν πέρασε έξω.

Η εκτέλεση φάουλ του Νυχτάρη στο 76' έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πάρντο,  ενώ στο 82ο λεπτό ο Ασσιώτης έκανε ωραία ατομική ενέργεια και δοκίμασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε όμως σε αμυνόμενο.Ο Εφραίμ στο 86' δοκίμασε να σκοράρει με ένα θεαματικό ανάποδο ψαλίδι που όμως δεν βρήκε στόχο.

Πέραν από μία κεφαλιά του Αντόρνο στο 89ο λεπτό δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιόλογο έτσι το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει τη νίκη με το 2-0 στο αποχαιρετηστήριο παιχνίδι του αρχηγού του, Μαρίνου Σατσιά.

Το ντεμπούτο του με τον Εργοτέλη έκανε το τελευταίο χρονικά μεταγραφικό απόκτημα, Ροκ Στράους.
Πριν την έναρξη του αγώνα εκ μέρους της ομάδας μας ο πρόεδρος Γιάννης Δασκαλάκης έδωσε μια τιμητική πλακέτα στον Μαρίνο Σατσιά για την προσφορά του στο Κυπριακό ποδόσφαιρο.

ΑΠΟΕΛ: Κίσσας (29’ Χιώτης, 61’ Pardo), Amorin, Junior (61’ Αρτυμάτας), Gomes (46’ Adorno), Sheridan (61’ Εφραίμ), Franco (61’ Χριστοφίδης), Σατσιάς (19’ Morais), Manduca (Σωτηρίου), Nogueira, De vincenti (46’ Χαραλαμπίδης), Ιωάννου (46’ Αντωνιάδης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Τσέρνι (61’ Καβουσάκης), Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς (61’ Σαϊνάτι), Μέγι, Κοζορώνης, Κοιλιάρας, Ταμέζε (61’ Στράους), Χαντί, Λεονάρντο (61’ Μπουρσέλης), Γιουσούφ, Δωματάς (61’ Παμλίδης).

το φιλμ του αγώνα

89' Κεφαλιά του Αντόρνο, έξω.

86' Ανάποδο ψαλίδι του Εφραίμ, έξω.

80' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ να διευρύνει το σκορ, το σουτ του Αντόρνο από καλή θέση περνάει έξω.

76' Φάουλ για τον Εργοτέλη σε καλό σημείο πλάγια αριστερά. Καλή εκτέλεση του Νυχτάρη, μόλις έξω. Καλή εκτέλεση του Νυχτάρη, μόλις έξω.

75' Ασσιώτης και Χαραλάμπους αντί Μοράις και Σέρτζιο.

71' O AΠΟΕΛ εξακολουθεί να κρατάει περισσότερο την μπάλα δεν μπορεί όμως να μπει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

62' Εφραίμ, Κακά, Χριστοφίδης και Αρτυματάς στη θέση Βινίσιους, Αμορίν, Καρλάο και Σιέρινταν.

61' Σέντρα του Σιέρινταν, άστοχο το σουτ του Αντόρνο.

59' O Πάρντο περνά στη θέση του Χιώτη.

51' Aπόκρουση του Πάρντο σε σουτ του Δωματά, κόρνερ.

46' Σωτηρίου, Αντωνιάδης, Χαραλαμπίδης και Αντόρνο πέρασαν ως αλλαγή στη θέση των Ιωάννου, Μαντούκα, Γκόμες και Ντε Βινσέντι.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου 2-0

44' Ο Σιέρινταν προσπάθησε με λόμπα να νικήσει τον Τσέρνι, έξω η μπάλα.

38' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ντε Βινσέντι ξανά με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Σέρτζιο, νικά τον πορτιέρο των Κρητικών για το 2-0.

36' Ο Ντε Βινσέντι εκτελεί με πάσα στον Μαντούκα που σουτάρει από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Τσέρνι.

31' Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Χιώτης περνά στη θέση του Κίσσα.

29' Σέντρα του Ιωάννου από αριστερά, απευθείας έξω, με τον μικρό πάντως να χειροκροτείται.

25' Σουτ του Γιουσούφ λίγο έξω από την περιοχή, πέφτει και μαζεύει ο Πάρντο.

23' Κεφαλιά του Βινίσιους μετά από σέντρα του Ιωάννου, πάνω από τα δοκάρια.

17' Ο Σατσιάς αποχωρεί εν μέσω έξαλλης αποθέωσης, δίνοντας τη θέση του στον Μοράις.

14' Σουτ του Λεονάρντο, μαζεύει ο Πάρντο.

13' Πρώτο κόρνερ για τον Εργοτέλη στο παιχνίδι. Διώχνει ο Ντε Βινσέντι με το κεφάλι.

11' Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ σε πολύ καλό σημείο. Ο Σατσιάς το εκτελει η μπάλλα άουτ αλλά  αποθεώνεται από τους φιλάθλους!

9' Κεφαλιά του Σιέρινταν, έξω.

8' Kόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από ωραία ενέργεια του Ιωάννου και τον Τσέρνι να διώχνει το σουτ του.

6' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ντε Βινσέντι με κεφαλιά μετά το κόρνερ στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Τσέρνι.(1-0)

Ο αγώνας  αποτελεί την τιμητική του αρχηγού του ΑΠΟΕΛ, Μαρίνου Σατσιά ο οποίος μετά από 19 χρόνια προσφοράς στους γαλαζοκίτρινους κρεμάει τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια.

Ο πρόεδρος της Εταιρείας ΑΠΟΕΛ Πρόδρομος Πετρίδης απηύθυνε αποχαιρετιστήριο λόγο προς τον Σατσιά, ενώ στη συνέχεια πήρε ο ίδιος τον λόγο.

Μεταξύ άλλων τον αρχηγό του ΑΠΟΕΛ τίμησαν: Ο Σύνδεσμος Διαιτητών, ο ΠΑΣΠ, η ΚΟΠ, Ο ΓΣΠ, η εταιρεία Adidas ως χορηγός του, το Σωματείο ΑΠΟΕΛ, η Εταιρεία ΑΠΟΕΛ, οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ, η οικογένεια του Σατσιά καθώς και η ΠΑΕ Εργοτέλης.

ΑΠΟΕΛ: Κίσσας, Σέρτζιο, Αμορίν, Ιωάννου, Καρλάο, Σατσιάς, Βινίσιους, Γκόμες. Μαντούκα, Ντε Βινσέντι, Σιέρινταν

Εργοτέλης: Τσέρνι, Ρεντζάς, Γιοβάνοβιτς, Μέχι, Κοζορώνης, Κοιλιαράς, Ταμέζε, Χάντι, Κούτρης, Γιουσούφ, Δωματάς