Εργοτέλης-Δόξα Δρ 2-2: Έχασε την ευκαιρία (βαθμολογία)

clock 18:07 | 09/03/2020

Ο Εργοτέλης έχασε την ευκαιρία για να περάσει ξανά στην εξάδα, καθώς έμεινε στην ισοπαλία 2 – 2 με την Δόξα Δράμας στο Παγκρήτιο.

Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν ότι θα έπαιρναν την νίκη όταν ο Μπούσης σκόραρε στο 83’ κάνοντας το 2 – 1, όμως οι προσδοκίες επιστροφής σε μια θέση για τα πλέι – οφ διαψεύστηκαν έξι λεπτά αργότερα, όταν ο Ρόβας που ήταν το πρόσωπο του αγώνα ισοφάριζε για τους φιλοξενούμενους.

Ο Εργοτέλης κρατούσε στα πόδια του την ευκαιρία να μπει στην πρώτη εξάδα, αφού προηγήθηκε 1-0 με εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη στο 22ο λεπτό, ωστόσο ο Ρόβας με ένα εντυπωσιακό μακρινό δεξί σουτ νίκησε τον Κατσιμήτρο και έκανε το 1-1 στο 29ο. Στην επανάληψη σε ένα ανοικτό και μοιρασμένο ματς με ευκαιρίες, οι Κρητικοί ανέκτησαν το προβάδισμα με 2-1, με ένα γκολ του Μπούση στο 83’, αλλά ο Ρόβας στο 90ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-2, στερώντας την ευκαιρία από τον Εργοτέλη να μπει στην πρώτη εξάδα.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Μπούσης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κατσούρι, Μπουρσέλης, Μπουτσάκης (77′ Μανουσάκης), Άτεφ (54′ Ροβίθης), Ράμεζ (58′ Μπαράτα), Έφορντ.

Δόξα Δράμας (Κώστας Βασιλακάκης): Μένκα, Σιώπης, Παπαργυρίου, Μαρκοπουλιώτης (87′ Περέγιο), Κουκόλης, Παρασκευάς (68′ Παπαϊωάννου), Hammond, Κόντος (80′ Πινδώνης), Κρητικός, Ρόβας, Σαμπανίδης

#Με γροθιές έγινε ο χαιρετισμός των ποδοσφαιριστών λόγω κορωνοϊού.

#Κεκλεισμένων των θυρών έγινε η  αναμέτρηση εξαιτίας της απόφασης του Υπουργείου Υγείας για τη διεξαγωγή χωρίς την παρουσία κόσμου όλων των αθλητικών δραστηριοτήτων για τις προσεχείς δύο εβδομάδες.