Copa America: Πέρασε στους «8» η Αργεντινή, πρώτος βαθμός για την Ουρουγουάη (vid)

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
 clock 09:44 | 22/06/2021

Η Αργεντινή νίκησε με 1-0 την Παραγουάη και έφτασε τους επτά βαθμούς στον πρώτο όμιλο του Copa America παραμένοντας στην κορυφή

To μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αλεχάντρο Νταρίο Γκόμες, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο διαιτητής της αναμέτρησης ακύρωσε... αυτογκόλ της Παραγουάης, θεωρώντας ότι ο Μέσι επηρέαζε τη φάση.

Η Αργεντινή, με δύο νίκες και με ισοπαλία, έφτασε τους 7 βαθμούς και εξασφάλισε θέση για τα προημιτελικά του Copa America.

Από την άλλη, ο Λιονέλ Μέσι έφτασε τις 147 συμμετοχές με το εθνόσημο, όσες και ο Χαβιέ Μασεράνο που βρίσκεται στην κορυφή της σχετικής κατάταξης.

Iσόπαλες Ουρουγουάη και Χιλή

Για τον ίδιο όμιλο (1ο) Ουρουγουάη και Χιλή αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Η Χιλή άνοιξε το σκορ στο 26' με τον Βάργκας, αλλά στο 66' -έπειτα από προσπάθεια του Λουίς Σουάρες- ο Αρτούρο Βιδάλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, χαρίζοντας στους αντιπάλους τον πρώτο τους βαθμό!

Euro 2020: Το πρόγραμμα των αγώνων της Τρίτης 22 Ιουνίου

ΟΦΗ: «Zωντάνεψαν» μνήμες από την πιο ένδοξη στιγμή της ιστορία του (ΦΩΤΟ)