Copa America: Νίκη στο φινάλε για τη Βραζιλία - Ισόπαλοι Περού και Εκουαδόρ (vids)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ
 clock 10:40 | 24/06/2021

Με γκολ του Κασεμίρο στο 100ό λεπτό, η Βραζιλία "έκλεψε" το παιχνίδι με την Κολομβία, επικράτησε 2-1 και παρέμεινε στην κορυφή του 2ου ομίλου του Copa America.

Οι Κολομβιάνοι άνοιξαν το σκορ στο 10' με εκπληκτικό «ψαλιδάκι» του Ντίας και κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι το 77ο λεπτό, όπου έγινε η φάση του αγώνα. Σε προσπάθεια του Νεϊμάρ, η μπάλα κόντραρε στον διαιτητή Νέλσον Κιντάνα, έγινε η σέντρα σε δεύτερο χρόνο και ο Φιρμίνο με κεφαλιά ισοφάρισε - προς έκπληξη των Κολομβιανών, οι οποίοι περίμεναν ότι ο ρέφερι θα διακόψει τη φάση. Όλα αυτά μέχρι να φτάσουμε στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Νεϊμάρ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κασεμίρο (ανενόχλητος στο πρώτο δοκάρι) λύτρωσε τη Σελεσάο, πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης και διατηρώντας την ομάδα του στην 1η θέση του ομίλου της με 9 βαθμούς.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το αποτέλεσμα ανάμεσα στο Εκουαδόρ και το Περού, με την ομάδα του Γκαρέκα να βρίσκεται πιο κοντά στην πρόκριση. Αντίθετα, το Εκουαδόρ πήρε τον δεύτερο βαθμό και παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Το σκορ άνοιξε στο 23ο λεπτό ο Τάπια με αυτογκόλ και το 2-0 για το Εκουαδόρ πέτυχε ο Πρεσιάδο στις καθυστερήσεις του α' μέρους. Στο 49' ο Λαπαντούλα μείωσε σε 2-1 και στο 54' ο Καρίγιο διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Euro 2020: 'Oλα τα ζευγάρια στους "16" και ο δρόμος προς τον τελικό

ΕΑΚΗ: Γιορτάζεται την Παρασκευή η Παγκόσμια Ολυμπιακή Ημέρα στο Στάδιο Ελευθερίας